Klima Bilgileri

Klima nedir? Çeşitleri nelerdir?

Klima Tipleri

Klima, ihtiyaca ve kullanım amacına göre yer aldığı ortamı konfor düzeyinde tutan cihazlara “klima” denilmektedir.
Klimalar kendi aralarında 2 ye ayrılmaktadır.

Merkezi Klimalar, Kişisel Klimalar

Merkezi Klimalar
Büyük yapıların iklimlendirilmesi adına kullanılmaktadır. Genel olarak ısıtma sisteminde tercih edilen bir kazan ile radyatörlerden oluşan petek tesisatına benzetilmektedir. Kazan yerine soğutma grubu ve bir klima santrali, radyatörler yerine ise havalandırma kanalları, menfezler ye fancoil gibi cihazlar bulunur. Daha çok büyük ofislerde, plazalarda, avm lerde, otellerde, sinema salonlarında, spor salonlarında, hastane gibi büyük binalarda ideal ısıtma soğutma sistemidir.

Ayrıca Bakınız.  Arçelik klima kumanda işaretleri

Kişisel Cihazlar
Kendi içlerinde 3’e ayrılmaktadır.

Split tip klimalar
Paket tip klimalar
Pencere tip klimalar
a-Split tip klimalar

Genelde bir dış ünite, bir veya birkaç multi split iç üniteden meydana gelmektedir. Soğutma modunda; soğutucu akışkanı ile iç ortamın ısısını alarak dış üniteden dışarı gönderir, ısıtma modunda ise; sistem içindeki soğuğu dış ünite ile dışarıya atar ve iç ortamın ısınmasına yararlı olur. Genelde 7.000 btu/h dan başlar 24.000 btu/h a kadar kapasiteleri olur. Ufak ofislerde ve dairelerde tercih edilir. 24.000 btu/h-60.000 btu/h arası ticari uygulamalar (mağaza, cafe yahut büyük ofis gibi) için kapasiteleri de yer almaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Sigma Klimada POWER/SOFT Fonksiyonu Nedir?

Split klimalar kullanım ihtiyacına göre de çeşitlendirilmektedir.

Duvar tipi klimalar
Yer-tavan tipi klimalar
Salon tipi klimalar
Kanal/gizli tavan tipi klimalar
Kaset tipi klimalardır.
b-Paket tipi klimalar

Kendi içlerinde 2 gruba ayrılmaktadır.

Düşey-Yatay Tip Paket Klimalar
Split klimaların daha büyük kapasitede olan çeşididir. Havayı direk iklimlendirilecek mahale üflemektedir. Bunun yanı sıra kısa kanallar tercih ederek daha homojen hava dağılımı sağlayabilme donanımıne sahiptir. Gerekmektedirse iç üniteye dış hava bağlantısı yapılabilir ve ortama taze hava verebilir.

Ayrıca Bakınız.  Haier YR-M10 Isıtma Soğutma

Çatı Tipi Paket Klimalar
Genelde kullanım alanları; kafeterya, tiyatro, sinema, avm ler, restauran gibi yerlerdir. Sistemin ekipmanlarının hepsi iklimlendirilerek mahalin üstündeki çatıya yerleştirilmektedir. Sistem ise iklimlendirilecek mahal ile gidiş-dönüş hava kanalları aracılığı ile ortamı beklenen konfor koşulları altında tutmaktadır.

c-Pencere tip klimalar

ilk klima modelidir diyebiliriz. Dış duvara veya pencereye monte edilir, tek bir kutu şeklinde olur. Cihazın bir bölümü dışarıdadır, bir bölümü içeridedir. Ortam içinde yüksek ses seviyesi ve yüksek elektrik tüketici yüzünden son zamanlarda kullanımı azalmıştır, bazı zaman yok denecek kadar azdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi