Klima Bilgileri

Sinema Tiyatro Konser Salonları İçin Klima Seçimi

Sinema Tiyatro Konser Salonları İçin Klima Seçimi, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Sinema Tiyatro Konser Salonları İçin Klima Seçimi ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Sinema Tiyatro Konser Salonları İçin Klima Seçimi ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Sinema Tiyatro Konser Salonları İçin Klima Seçimi

SİNEMA SALONLARI İÇİN KLİMA SEÇİMİ

Sinema salonlarında genelde günde 4-8 saat arası çalışma süreleri olur. Bundan dolayı on soğutma işlemi ilk matine hariç etkin olmamaktadır. Tabi burada salonun doluluk oranı da mühimdir. Sinemalarda özellikle de ses kritik bir parametre olmamaktadır. Lobi alanları daha kısa sürelerde kullanılmaktadır. Özellikle bu alanlarda 1,8-2,8 m²/kişi yoğunluk olarak kabul edilmektedir.

Buralarda ışık gösteri sırasında olmadığı için aydınlatma yüklerinin pek bir önemi olmaz. Kurulu gücün ise %5-10’u mertebelerinde alınabilmektedir. Bu tür alanlarda asıl problemli hacim projeksiyon odası olmaktadır. Bu alanların üretici firma bilgilerine dayanarak özel klimatize edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Arçelik Klima Kumandası Sıcak Soğuk Ayarı

Sinemalarda tek zonlu olarak konvansiyonel sistemin tatbik edilmesi gerekir. Fuaye ayrı bir sistem ile beslenmelidir. Sinema salonları ve fuaye hacimleri ayrı cihazlar ile soğutulmalıdır. Aynı zamanda ayrı aygıtlarla egzoz yapılması gerekir. Kış mevsimlerini de unutmamak gerekir. Yani soğutma gereksinimi de olur. Paket tip kanal tipi heat pump cihazlar ile klimatize edilmesi gerekir.

logo

TİYATRO SALONLARI İÇİN KLİMA SEÇİMİ

Tiyatro salonları genelde sinema salonlarına göre daha farklıdır. Mesela bu gibi alanlarda;

  • Sürekli gösteri olmaz.
  • Genel olarak tam yüke yakın olacak biçimde dolar.
  • Lobi alanları çok daha organize ve uzun süreli yoğun olarak kullanılır.
  • Sahne aydınlatma yükü toplam soğutma yüküne ciddi miktarda bir katkı getirmektedir.
  • Salonun akustiği oldukça önem taşımaktadır. Bundan dolayı de özel olarak çözülmesi gerekir. sahnede yükün %40-60 mertebelerde oranı ışıktan kaynaklanmaktadır. Lambalar etrafında egzoz havalandırma ile bu yükün mühim bir kısmı kaynakta yakalanabilmektedir.
Ayrıca Bakınız.  Samsung DB93-1111K Isıtma Soğutma

Yalnız sahne havalandırmasında esnekliğe bunun bunun yanında dekora dikkat edilmesi gerekir. Sahne mekanik tesisatında, diğer disiplinler ile bilinçli bir koordinasyon şarttır. Fiyatlandırılmış hava sahneye, sahne gerisinden bunun bunun yanında alt kotlardan verilebilir. Işıklar etrafından üst kotlardan emilebilir. Hava hızları dekoru dalgalanması yönünden kritik bir önem taşımaktadır.

Havanın olabilecek olduğunca düşük hızlarda, geniş bir alandan çok sayıda menfez ile verilmesi gerekir. Salonlarda klima sistemi olarak VAV merkezi havalı sistemler seçilmelidir. Sahneyle salon sıcaklıklarının uygun biçimde dengelenmesi bi hayli mühimdir.

Sahnedeki mevcut sıcaklık salon sıcaklığına göre düşük olursa; perde kalktığı anda sahneden salona soğuk hava akımı olur. Bu durum rahatsız edicidir. Tabi burada cereyan orkestra çukurunda daha çok hissedilmektedir. Hava akımı bunun bunun yanında dekorda dalgalanmalara da neden olabilir. Bundan dolayı sahne ısıtmasında radyant ısıtma en uygun çözüm olmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Dikili Klima Servisi

Büyük cam yüzeyleri olan fuayelerde hem yoğuşmanın önüne geçmek hem de soğuk draftı önlemek adına cam altlarından statik ısıtma sağlanabilir. Gişe salonu bunun bunun yanında giriş katında yerden ısıtma tavsiye edilir. Bu alanlardaki yerden ısıtma sistemlerinin yerden kazanma, homojen ısınma, konfor sağlama ve zeminin çok hızlı kuruması gibi bir çok avantajı da mevcuttur.

KONSER SALONLARI İÇİN KLİMA SEÇİMİ

Konser salonları aynı tiyatro salonları gibidir. Genelde tam bir sahne bulunur. Aradaki fark ise genelde boyut ve dekordur. Konser salonları tiyatro salonlarına göre çok daha büyüktür. Ayrıca daha ağır dekore edilmektedir. Konser salonu özelliği içinde sosyal olaylar da göz ardı edilmemelidir.

Lobide kokteyl ve parti verilebilmektedir. Lakin konser salonlarının bilinen en mühim özelliği mekanik sistemlerdeki titreşim ve ses kontrolü olmaktadır. Bundan dolayı konser salonlarındaki akustiğin uzman danışman yardımı ile çözülmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu