Klima Bilgileri

Klima neden soğutmaz?

Klima soğuk üflemiyor

Klimanızın çalışmasına rağmen yaz aylarında soğutmama nedenleri nelerdir? Peki Klima neden soğutmaz? Problemin cevabını merak edenler yazımıza göz atabilir.

Kullanıcı Ne Yapabilir?
Klimayı soğutma moduna aldığınızdan emin olun.
Klimada soğutma modu “cool” yahut “kar sembolü” ile belirtilir. Mode düğmesine kumanda ekranında kar sembolü veya cool yazısı görene dek basın. Uygun bir soğutma derecesi ve fan hızı belirleyerek cihazı deneyin.

Odada herhangi bir ısıtıcı olmadığından emin olun.
Ortam içerisinde ısıtma sağlayan bir cihaz varsa eğer klima ortamı beklediğiniz biçimde soğutamayacaktır. Buna benzer durumlarda ortamda ısıtıcı bir ürün bulundurmamalı, varsa da mutlaka ortamdan çıkarmalısınız.

Klima filtresinin tıkalı olmadığından emin olun.
Klima filtresinin 15 günde bir temizlenmesi önerilmektedir. Özellikle de klima uzun bir süredir kullanılmasına rağmen filtresi temizlenmediyse yahut uzun bir süredir kapalı kalıp yeni açıldıysa filtresinin tıkalı olması nedeniyle yeterli soğutma yapmayacaktır. Bu nedenle filtreyi kontrol ederek temiz olduğundan emin olmalısınız. Temiz değilse yahut tıkalı durumda ise mutlaka temizleyerek yerine takmalı ve cihazı denemelisiniz.

Klima önünün açık olduğundan emin olun.
Klimanın üfleme kanatçığının önünü kesen bir mobilya veya eşya varsa eğer soğutmayı beklenen biçimde yapamaz ve bu nedenle sorun yaşanır. Bundan Dolayıdır ki klimalarının önü her zaman açık olmalıdır.

Oda içinde açık pencere yahut kapı olmadığından emin olun.
Açık kalan pencere dışarıdan içeri sıcak hava girmesini sağlar. Bu durumda klima ortamı beklenen biçimde soğutamaz. Aynı biçimde oda kapısı açıksa eğer diğer odalardan gelen ısı da yine klimalı odanın ısınmasını sağlar ve klimanın soğutma işlemi zorlaşır. Açık kalan kapı ve pencereleri mutlaka kapatın.

Bu kontrol ve uygulamalardan sonra yine de klima soğutma yapmıyorsa eğer teknik bir sorun var demektir.

Ayrıca Bakınız.  Vestel inverter klima kumanda ayarları

Klima Neden Soğutmaz?
Montajı yanlış yere yapılmış olabilir, montaj yeri ve tesisatı düzeltilmelidir,
Cihaz kapasite yönünden yanlış olabilir, ortamı soğutmada yeterli olmayabilir, uygun bir cihaz elde etmek gerekmektedir,

Filtreler kirli olabilir, cihazın bakımı veya filtre temizliği yapılmalıdır,
Serpantinler kirlenmiş olabilir, cihazın bakımı yahut filtresinin temizliği gerekir,
Hava emişi kapalı olabilir, cihazın yeterli havayı alması sağlanmalıdır,
Dışarıdan soğutmayı engelleyici durumlar olabilir, kapı yahut pencereler açık ise kapatmalı, dışarıdan gelecek sıcak havaya engel olmalısınız,
Kullanım sorunu olabilir, cihaz yanlış ayarda veya yanlış modda çalışıyor olabilir, doğru ayarda ve doğru modda uğraştığından emin olunmalıdır.
Gazı eksik olabilir, gaz ölçülüp eksik ise tamamlanmalıdır,
Parçalarda sorun olabilir, yerinde genel kontrol yapılmalı parçalarda sorun var ise onarımı yahut değişimi sağlanmalıdır.
Klimanın çalışmasına rağmen soğutmamasının nedenleri böylece sıralanabilir. Bu arıza durumunda problemin net tespit edilerek çözümlenmesi yönünden mutlaka uzman yardımı almanız gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu