Klima Arıza Kodları

York Klima Arıza Kodları

YORK KLİMA ARIZALARI

York klima arıza kodları ile alakalı olarak sizlere bu yazıyı paylaşmak istedik. York markalı klimanızda ortaya çıkan York klima arızaları ve yaşanan sorunu nasıl çözebileceğiniz hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz. Bu sayede York klimalarda yaşanan arıza nedenlerini York klima hata kodları inceleyerek çözüm üretebilirsiniz.

Öncelikle yazımızdaki asıl amaç bilgilendirme olduğunu unutmayalım ve bu konularda yeteri kadar bilgimiz yoksa lütfen teknik servisten yardım isteyin.. Aksi taktirde kötü sonuçlar alabilirsiniz.. Bu makalemizde kullanıcılar ve teknik servisler için bazı York marka klima cihazlarının arıza kodlarını paylaşmak istedik. Arızalı olan York klima cihazlarının çözüme kavuşmasına yardım etmeye çalıştık. York klimada yaşanan arızaları kullanıcılar teknik servis çağırmadan çözebilsinler diye York klima arıza kodları yazımızı oluşturma isteği duyduk. Şunu aklımızdan çıkarmayalım ki çözülemeyen arıza yoktur. Üretici firmalar belirli bir zaman klima yedek parçalarını stoklarında tutmak mecburiyetindedir. York klima hata kodları hakkında teknik servis ekiplerimizin bilgisi kadar müşteri hizmetleri bölümünde çalışan personelimizde bilgilidir. Arızalar hakkında telefon desteği almak istiyorsanız 7/24 bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yorum kısmına klimanızdaki arıza hakkında yorum yazarak cevap bulabilirsiniz.. Klima arızalarının çözümleri hakkında daha geniş bilgiye KLİMA ARIZALARI sayfamızdan detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz..

YORK KLİMA ARIZA KODLARI

York Johnson Controls Duvar Tipi Split Klima Arıza Kodları
E1/E2 Arızası
E1 İç sıcaklık sensörü sorunudur. E2 ise iç boru sıcaklık sensörü sorunudur. E1 ve E2 arıza durumlarında sensörlerden herhangi birinde sorun olması sebebi ile ünite kompresörü kapatmayacaktır. Yalnız arıza durumu ile birlikte cihaz şu şekilde çalışma yapacaktır:

Oda sıcaklık sensöründe sorun varsa eğer

oda sıcaklık kontrolü iptal olur. Cihaz soğutma modunda iken; kompresör 30 dk çalışır 5 dk kadar durur. Isıtma modunda iken; kompresör 30 dk çalışır 5 dk durur. Nem alma modunda iken; nem alma işlemini 6 dk da yapar 6 dk durur.

Ayrıca Bakınız.  Küçükçekmece Klima Servisi

İç boru sensöründe sorun varsa eğer

Aşırı ısınma ve buzlanma önleme koruması iptal olur. Soğuk rüzgar koruma ve kalan ısı üfleme zamanı 30 sn kadar olur. Sistem anormal koruması iptal olur ardından kompresör 45 dk çalışır 6 dk buz çözme işlemi yani defrost gerçekleşir.

İç boru sıcaklık sensöründe ya da oda sıcaklık sensöründe aynı anda arıza varsa eğer

Sistem dış ünitenin çalışmasını durdurur.

York Klima E4 Arızası
Isıtma ve soğutma problemi.

Soğutma arızası varsa eğer

Kompresör durmadan 20 dk botunca çalışır, sonrasında eğer İç boru serpantin sıcaklığı > oda sıcaklığı – 5°C durumu 6 dk sürerse, dış kompresör ve dış fan çalışmasını durdurur. İç fan aynı hızda çalışmaya devam eder. Ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda soğutucu akışkanı eksik olabilir. Parçalarda sorun olabilir. Teşhis için servis yardımı almak gerekir.

Isıtma arızası varsa eğer

İç boru serpantin sıcaklığı < oda sıcaklığı + 3°C durumu, kompresörün 20 dk çalışması sonrası 6 dk boyunca sürerse, kompresör ve iç-dış fan çalışmasını durdurur. Ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda cihazın gazı eksik ya da parçalarda problem olabilir. Tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

York Klima E5 Arızası
Don önleme ve aşırı ısınma durumu. Bu bir arıza durumu değildir. Dahili serpantinin buz giderme işlemi ya da aşırı ısınma korumasını ifade eder. Bir süre bekleme sonrasında arıza kodu ekrandan silinecektir. Bu süre zarfında cihaza herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız.

Ayrıca Bakınız.  Klimada Termik Arızaları Nelerdir?

York Klima Isıtma sembolü yanıp sönüyor
Buz çözme işleminde soğuk draft koruması.

Bu bir arıza durumu değildir. Sistemin dış ünite soğuk draft koruması ve buz giderme işleminin yapıldığını belirtir. Bu durum sadece ısıtmalı modeller için geçerli olmaktadır.

York Klima Arıza Kodları
York markalı YVHC09/YVHC12/YVHC18/YVHC24 modeller için geçerli arıza kodları aşağıda belirtilmiştir.

York Klima E1 Yanıp Sönüyorsa
Elektronik kartı etkileyen manyetik alan sorunudur.Arıza teşhis ve onarımı için uzman yardımı almalısınız.

York Klima E2/E3/E4/E5 Yanıp Sönüyorsa
Cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almanız gerekmektedir.

York Klima E7 Yanıp Sönüyorsa
Elektronik kartın hafızası silinmiş demektir. York Klima Servisi uzman ekibinden yardım almanız gerekmektedir.

York Klima 88 Yanıp Sönüyorsa
Koruma fonksiyonudur.Bu bir arıza durumu değildir. Elektrik kesintisinden sonra 3 dk boyunca cihaz korumaya geçer ve 88 yazısı yanıp söner. 3 dk sonra cihaz normale dönecektir. Müdahalede bulunmamanızı tavsiye ederiz.

York Klima E6 Yanıp Sönüyorsa
Şebeke voltajı yüksek veya düşük.Bu bir arıza değildir. Şebeke voltajı düzeldiğinde arıza durumunda düzelme olacaktır. Bu yüzden bir süre kadar cihaza müdahalede bulunmadan beklemenizi tavsiye ederiz.

York Klima York By Johnson Controls Klima Arıza Kodları
York markalı YKHC18/ YKKC18/ YNJC18/ YKHC24/ YKKC24/ YNJC24/ YKHC30/ YNJC30/ YKHC36/ YKKC36/ YNJC36/ YKHC48/ YKKC48/ YNJC48 model kombilerde geçerli arıza kodları aşağıdaki yazımızda belirtilmiştir.

York Klima E1/E2/E3/E4 Arızası
Sıcaklık sensörü kapalı veya kablolarda kısa devre söz konusu.

York Klima E5 Arızası
İç ve dış mekan üniteleri arasında iletişim bozukluğu var.

York Klima E10 Arızası
Kompresör emme basıncında sorun var.

Ayrıca Bakınız.  Ümraniye Klima Servisi

York Klima E13 Arızası
Kompresör varsayılan fazda.

York Klima E14 Arızası
Kompresör hatalı bağlantı hızı.

York Klima P4 Arızası
İç mekan ünite buharlaştırıcısı yüksek ya da düşük korumada.Kompresör koruma özelliği otomatik aktif durma gelmiş. Cihazı kapatıp, hava filtresini temizleyerek yerine takın. Sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak sorunda düzelme olmuyorsa işi uzmanına bırakıp servis yardımı almalısınız.

York Klima P5 Arızası
Dış mekan ünite kondansör sıcaklığı yüksek ya da düşük.Bu yüzden kompresör koruma özelliği otomatik aktif olmuş durumda. Bu durumda cihazı kapatın. Hava girişine engel olan cisimleri kaldırın. Hava girişi açık olsun. Cihazı yeniden çalıştırmayı deneyin. Düzelme olmuyor ise servisi arayarak yardım talep edin.

York Klima P7 Arızası
Dış mekan ünitesi tahliye ısısı yüksek durumda.Bu yüzden kompresör koruma özelliği aktif olmuş. Cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almalısınız.

York Klima P9 Arızası
Soğuk hava koruma işlevi aktif durumda.Sıcaklık artışı olursa eğer işlev otomatik olarak durur. Bir süre beklemeniz gerekmektedir.

York Klima P10 Arızası
Tahliye basınç koruma sorunudur. Servisi arayarak yardım almalısınız.

York Klima P11 Arızası
Emme basınç koruması devrede. Servis talep etmeniz gerekmektedir.

York Klima P12 Arızası
Akım aşır yükleme koruması devrede.

York Klima HS Arızası
Çözme işlemi başlamış.Yani buz çözme işlevinin aktif olduğunu belirtir. İşlem tamamlandığı zaman ünite otomatik olarak yeniden başlayacaktır. İç mekan ısı eşanjör sıcaklığı da artacaktır. Bir süre kadar beklemeli ve cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

York Klima E13 ve E14 Arıza kodları tek fazlı modellerde geçerlidir. Ayrıca her modelde geçerli olmadığını belirtmek isteriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi