Klima Bilgileri

Toplu Mekanlarda Klima Kullanımı COVİD-19’u Yayar mı?

Toplu Mekanlarda Klima Kullanımı COVİD-19’u Yayar mı?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Toplu Mekanlarda Klima Kullanımı COVİD-19’u Yayar mı? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Toplu Mekanlarda Klima Kullanımı COVİD-19’u Yayar mı? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Toplu Mekanlarda Klima Kullanımı COVİD-19’u Yayar mı?

Gündemimize kısa bir sürede oturan, gündemi uzun süredir meşgul eden, bireylerin yaşamlarından olmalarına neden olan ve hepimizin biran önce kurtulmak istediği Koronavirüsün (COVİD-19); özellikle de havaların ısınması ile klima kullanım durumunu gündeme taşıdı. Bu zamanlarda klima kullanmak sağlıklı mı değil mi? Özellikle de toplu mekanlarda klima kullanmak COVİD-19’un yayılmasına neden olmaktadır mu? Bu tür mekanlarda ne gibi önlemler almak gerekir? Makalemizde tüm bilgileri bulacaksınızdır.

Ayrıca Bakınız.  GZ-39GB-E1 Isıtma Soğutma

logo

Toplu Mekanlarda Klima Kullanımı COVİD-19’u Yayar mı?

Toplu mekanlar denilince akla; restaurantlar, alışveriş merkezleri, mağazalar, iş yerleri, fabrikalar gibi ziyaretçi ve kişi sayısı fazla olan ortamlar gelmektedir. Bu tür mekanlarda özellikle de havalar ısınmaya başladığı için klima kullanmak ne derece faydalıdır yahut faydalı mıdır? Açıklayalım.

  • Toplu mekan olarak adlandırabileceğimiz kalabalık mekanlarda koronavirüsün bulaşmasındaki neden; genel itibari ile klima yahut havalandırma sistemlerinden ziyade sosyal mesafe ve hijyendir.

Bu nedenledir ki bu tür kalabalık mekanlarda klima direk olarak COVİD-19’u bulaştırır veya yayar diyemeyiz. Özellikle de restaurant, cafe, avm gibi yerlerde bunun yanı sıra hemen her sektörden iş yerlerinde masalar sosyal mesafe kuralına uyularak düzenlenirse; klima, egzoz fanı ile yeterli havalandırma ve taze hava sağlanarak çalıştırılabilir. Çünkü bu tür mekanlarda taze hava ile ortamı havalandırmak bi hayli mühimdir. Tabi burada mühim olan şey Koronavirüs olanların bu tür mekanlardan kesinlikle uzak durması. Hastalığı evinde yahut sağlık durumuna bağlı olarak hastanede geçirmesidir.

Ayrıca Bakınız.  Midea Klima Sıcak ve Soğuk Ayarı Nasıl Yapılır?

Bunun bunun yanında klima bakımı, filtre temizliği gibi işlemleri düzenli biçimde yaptırmak, hastalığın ortam kalabalık olsa bile yayılmasına değil kontrol altına alınmasına neden olmaktadır.

Ayrıca şu bilgiyi de eklememiz gerekir ki; kalabalık mekanlarda kullanılan klimalar her durumda olmasa da bazı durumlarda risk oluşturabilir. Havalandırmak amacı ile kullanılan bir klimanın içinde HEPA FİLTRE yoksa hastalığın yayılması hususunda rol oynayabilir. Bu tip klimalar zaten koronavirüsün yayılmasının bunun yanında farklı hastalıkların oluşmasına da etkendir. Özellikle de alerjiye neden olabilmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Hitachi 01 RAR-3V2 Isıtma Soğutma

Klima;

  • Ortamdaki kişinin soluduğu havayı temizlemeden yeniden ortama veriyor ise,
  • Klimaya uzun süredir bakım yapılmıyor ise,
  • Klima filtresi uzun süredir temizlenmiyor ise,
  • Ortam içinde COVİD-19 hastası var ise,
  • Sosyal mesafe kuralına uyulmuyor ise,
  • Maske-eldiven kullanılmıyor ise Koronavirüsün yayılma olasılığı yüksektir.

Salgın devam ettiği sürece bu biçimde kullanımda, yalnızca bu tür kalabalık mekanlarda değil, ev ve araçlardaki klimalar da risk unsuru oluşturabilmektedir.

Ortamda klima kullanılıyor, bunun bunun yanında o ortamda nemli hava ve küf varsa o ortamdan biran önce uzaklaşmak gerekir. Çünkü bu tür ortamlar hastalığın yayılması bunun bunun yanında farklı hastalıkların da oluşmasına etmendir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi