Klima Bilgileri

İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?

İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?

Dünyada tesirini aylardır sürdüren ve ülkemiz dahil olmak üzere bir çok ülkede ölümlere neden olan COVİD-19 salgını ile alakalı olarak standart varsayımlar 2 yayılım yolunun daha baskın olduğunu göstermektedir.

logo

COVİD-19’un Yayılma Yolları

  1. En mühimsi büyük damlacıklar olarak anılan hapşırma, öksürme veya konuşma esnasında yayılan damlacık-parçacıklardır.
  2. Diğer mühim yolu ise elden-ele, elden yüzeye vs. olabilen yüzey temas yoludur.
Ayrıca Bakınız.  Samsung Klimada 2 Step Cooling Fonksiyonu Nedir?

COVİD-19’un özellikle de hava yolu ile bulaşması sebebiyle klima kullanımı araştırma konusu olmuştur. Çünkü havalar artık ısınıyor ve aşırı sıcaklarda insanlar klima kullanımına yöneliyor. Özellikle de yaşantının maddi açıdan sıkıntı çekilmemesi adına devam etmesi gerektiği çalışma şartlarında yani iş yerlerinde klima kullanmanın COVİD-19’a bir etkisi var mıdır? İş yerlerinde COVİD-19 için klima kullanımı nasıl olmalıdır? Koronavirüsün klima kullanımında tesirini artırıyorsa bu etki nasıl en aza indirgenebilir?  Bu soruların yanıtı bi hayli merak konusu olduği için aşağıdaki paylaşımımızda siz değerli okurlarımız için paylaşıyoruz.

İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?

Havaların ısınması ile birlikte klimalar da serinlemek amacı ile kullanılmaya başlandı. Özellikle de yoğun sıcak ve neme bağlı çalışmakta kuvvetlik çeken, bundan dolayı çalışma performansı etkilenen bir çok çalışan için mühim ve gerekli olan klimaların bu etapta kullanılması sağlık ve COVİD-19’un yayılması adına yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır? Kısa olaraksı bir etkisi var mıdır? En çok merak edilen sorulardan bir diğeride budur.

Ayrıca Bakınız.  Klimayı Fahrenhayttan Santigrata Nasıl Çevirilir?

Günümüzde hemen herkes aracılığıyla duyularak bilinmiş olan, klima yolu ile bulaşmakta olan ve klima hastalığı adı verilen “Lejyoner Hastalığı” bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde önlem alınmazsa eğer üst solunum yolu ile başlayarak, zatürre hastalığına kadar ilerleyebilir, ağır sağlık poblemlerina neden olabilir. Birebir olarak Koronavirüs için aynı şeyi dile getirmek yanlıştır.

Klimalar Koronavirüs (COVİD-19) için bir kaynak oluşturmamaktadır. Lakin;

  • Klimalı ortamın sıcaklığı 20°C nin altında olmamalıdır. 20°C nin aşağısında klima kullanılmamalıdır. Çünkü daha düşük sıcaklıklarda virüsün yaşamsal süreleri uzamaktadır.
  • Klimalı ortamdaki nem %40-50 nin üzerinde olmalıdır. Bunun yanında virüs çok daha iyi kontrol edilebilir.
  • Klima filtrasyon mekanizması sağlıklı olmalıdır. Bundan dolayı klima filtre temizliği düzenli biçimde yapılmalı, gerektiğinde filtre değiştirilmelidir.
  • Klima bakımsız kalmamalı, mutlaka kullanmadan önce klima bakımı hususunda uzman desteği alınarak işlem yaptırılmalıdır.
  • Klima sürekli olarak açık kalmaması gereken bir cihaz olduğu için; klima dinlenmesi için kapatıldığında mutlaka pencere ve kapıları açarak ortam havalandırılmalıdır. 1 saatlik zaman diliminde 5-10 dakika kadar bu işlemi yapmanız yeterli olur.
Ayrıca Bakınız.  Mitsubishi Klimalarda Isıtma ve Soğutma Sorunu

Tabi klimayı zorunlu olduğu için kullanmak durumunda kalan, işi gereği ortamın serin olması şart olan tüm sektörlerde kurallara uymak, mesafeyi korumak, maske ve eldiven takmak gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi