Klima Arıza Kodları

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner Hastalığı Nedir?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Lejyoner Hastalığı Nedir? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Lejyoner Hastalığı Nedir? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner Hastalığı Ne Demek?

Klima yolu ile bulaşmakta olan en mühim hastalıktır. Klima hastalığı olarak da bilinmektedir. Lejyoner hastalığı “Legionelle pneumophilia” adı verilen bir bakterinin yol açtığu zatürredir.

Bakteri, klimanın filtre sistemlerinde ideal nem ve ısıda çoğalıp buradan ortam havasını dağıtmaktadır. Bakteri klima sistemlerinde, otellerde, hastanelerde vb. yerlerde su sistemlerinde de bulunabilir. Havaveyağılmakta olan bu bakterinin solunum yolu ile bireylerin vücuduna girmesi sebebiyle zatürre yani hastalık meydana gelir.

Ayrıca Bakınız.  Yenimahalle Klima Servisi

logo

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Kuru öksürük,
  • Bulantı ve ardından kusma,
  • İshal,
  • Yaygın kas ve eklem ağrıları,
  • Baş ağrısı,
  • Halsizlik durumu,
  • Huzursuzluk,
  • Ateş

Hastalık insandan insana bulabileceği için genelde otel hastane gibi yerlerde hastalığa neden olabilmektedir.

Hastalığın; özellikle de şeker, kanser hastalarında, kronik böbrek ve akciğer hastalığı olan bireylerde, alkoliklerde, siroz hastalarında ve sigara içen herkeste oluşma riski fazladır. En yaygın kolaylaştırıcı faktör ise sigara kullanımıdır.

Lejyoner Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavisi belirli antibiyotiklerle yapılmaktadır. Antibiyotik kullanımı ne kadar erken zamanda başlatılırsa tedavi etkisi de o kadar artmaktadır. Yukarıda sözü edilen belirtiler görülür ise gribal enfeksiyon olarak düşünülmeden yahut değerlendirilmeden klimaya bağlı bir zatürre olabileceği düşünülerek doktora başvurulmalıdır.

Ayrıca Bakınız.  Klima Kartı Nasıl Değiştirilir? Açıklıyoruz

►► Buna benzer hastalıklara maruz kalmamak için klimanıza senede iki kez bakım yaptırın, filtresini ise 15 günde bir kez mutlaka temizleyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu