Klima Arıza Kodları

Klimada Filtre-Kurutucu Nedir?

Klimada Filtre-Kurutucu Nedir?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Klimada Filtre-Kurutucu Nedir? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Klimada Filtre-Kurutucu Nedir? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Klimada Filtre-Kurutucu Nedir?

Klima Filtresi-Kurutucusu

Montaj esnasında soğutucu akışkan devrelerinde kalan nemin, alçak sıcaklıklarda buzlaşarak meydana getireceği tıkanıklıkları ve korozyon tesirini önlemek adına sıvı devresi üzerine konulmaktadır. Kurutucuların soğutucu akışkan devresi üzerindeki yabancı maddeleri süzme yani filtraj özelliği bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Baymak Elite Klima Panelindeki Sembollerin Anlamı Nedir?

logo

Klimada Filtre-Kurutucu Nedir?

Soğutma durumu sistemin iç temizliğine bağlı olmaktadır. Sistemin içinde yalnızca kuru ve temiz soğutucu akışkan ile kuru ve temiz yağ dolaşması gerekir. Akışkanın içinde hem sisteme doldurulmadan önce hem de sistemin diğer elemanlarından bir miktar kadar su karışabilir. Bu su ise kılcal borunun evaporatöre giriş yerinde donarak sistemi tıkamaktadır. Bunun yanında soğutma durumunu da önlemiş olur. İçindeki toz ve ufak parçacıklar da tıkanma yapabilmektedir. Sistem içine su ve tozların girmesini önlemek güç bir durum olabilir. Bunlar dışında soğutucu akışkan içinde bazı asitler de bulunabilmektedir.

Kondanser çıkışına konulan süzgeç ve kurutucunun görevi; su ve asitleri emerek tutmak, ufak katı maddeleri ise süzmektir.

Kurutucu ve süzgeç şu kısımlardan ibarettir:

  • Bakır borudan gövde, kondanser içinde bulunan basınca muvakim olarak yapılır. Her iki tarafında boruların girebileceği delikler bulunmaktadır.
  • Ufak katı maddeleri tutabilecek ince tülbent delikli tel boruya doğru gelecek vaziyette monte edilir.
  • Nem emici madde özel suret ile yapılmış madde 4-5 mm emme özelliğinden başka soğutucu akışkan içinde bulunabilecek asitleri emerek tutma özelliği bulunmaktadır.
Ayrıca Bakınız.  Electrolux Klima Arıza Kodları
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu