Klima Arıza Kodları

Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?

Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?

Klima Gazı Nedir?

Soğutulacak maddelerden ısı alarak onların soğumasına kolaylık sağlayan maddedir.

19. yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde açığa çıkan soğutma sanayinde ilk dönemler; karbondioksit, hava, su, amonyak gibi maddeler soğutucu olarak kullanılmıştır. Zaman içinde yapay olarak elde edilen kloroflorokarbon (CFC) ve hidrokloroflorokarbon (HCFC) lar bu maddelerin bir kısmının yerini almış durumdadır. Ayrıca yoğun biçimde kullanılmaveya başlanmıştır.

Ayrıca Bakınız.  Klima Basıncı Alçak Değerde

logo

Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?

Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?

Bir soğutma çevriminde; ısının bir ortamdan alınıp başka bir ortama gönderilmesinde ara madde olarak soğutucu akışkanlar kullanılır.

Soğutucu akışkanlar ısı alışverişini genelde; sıvı halden buhar hale (soğutucu-evaporatör deresinde) ve buhar halinden sıvı haline (yoğuşturucu-kondanser devresi) dönüşerek sağlamaktadır. Bu durum özellikle de buhar sıkıştırma çevrimlerinde geçerli olmaktadır.

Soğutucu akışkanlar; soğutma, havalandırma ve ısı pompası sistemlerinde genelde kullanılır. İstenen bölgeden ısıyı absorde ederek ya dış atmosfere veya diğer bir ortama taşınma ve iletme yolu ile geçirir.

Soğutucu akışkanların soğutma görevini gerçekleştirmesi adına bazı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olması gerekir. Bundan dolayı soğutucu akışkanda aranan özellikler çalışma ve uygulama şartlarına bağlı değişebilmektedir. Ayrıca şunu da belirtmek istedik ki; bir soğutucu akışkanda olması gereken tüm özelliklerin hepsini birden yerine getiren bir soğutucu akışkanı da bulunmamaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Fujitherma Klima Arıza Kodları
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi