Klima Bilgileri

Klima nasıl kullanılmalı? Dikkat edilmesi gerekenler

Doğru klima kullanımı

Özellikle de ev ve ufak iş yerlerinde bir yandan doğru bir yandan da tasarruflu klima kullanmak için nelere dikkat edilmeli? Hiç düşündünüz mü? İşte cevabı:

Doğru ve Tasarruflu Klima Kullanmak İçin Ne Yapılmalı?
Klima soğutma modunda ise (ilkbaharda) ayarını düşük tutmayın. Böylece daha süratli serinlik elde edilemez. Ülkemiz şartlarında klima soğutma ayarı genelde 24-26°C civarıdır. Düşüreceğiniz her derece ise klimanın tükettiği elektriğin %10 fazla olmasına neden olur.

Klimanın üfleme hızını yani fan hızını olması gerekenden yüksek tutmayın.
Nemli günlerde klimayı soğutma modunda değil yalnızca nem alma modunda çalıştırmaya özen gösterin.
Aşırı sıcak geçen günlerde; perde, jakuzi ya da kepenkleri kapatarak güneş ısını kesin, bununla birlikte tasarruf elde etmiş olursunuz.

Ayrıca Bakınız.  GZ-39GB-E1 Isıtma Soğutma

Klimanın iç ünite hava girişi açık olmalıdır. Mobilyalarınızla yahut perde ile kapatırsanız eğer beklediğiniz sonucu alamayacağınız gibi tasarrufu da yaşayamazsınız.
Klimanın monte edileceği yer binanın gölge gören tarafı olmalıdır, bununla birlikte daha az güneş ısısına maruz kalacaktır.

Klimanızı yalnızca amacı için (ısıtma ya da soğutma) kullanın. Amacı haricinde (yiyeceklerinizi ısıtma yahut soğutma ya da elbiselerinizi kurutmada kullanmayın.
Filtreleri tavsiye edilen ve önerilen biçimde 15 günde bir mutlaka temizleyin.
Evde olmadığınız zaman klimanın otomatik kapanması, eve gelmeye yakın otomatik açılması için zamanlayıcısını kullanın. Böylece em beklediğiniz konforu elde edebileceksiniz hem de tasarrufu yaşayabileceksiniz.

Ayrıca Bakınız.  AR-JW17 Isıtma Soğutma

Binanızda ısı yalıtımı yoksa yaptırmanızı öneririz. Bununla birlikte ısıtma ve soğutma anlamında klimanız beklentinize her zaman yanıt verecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi