Klima Bilgileri

Klima Neden Çalışmaz? Detaylar burada!

Klima Isıtma ve Soğutma Yapmıyor?

Klima Isıtma ve Soğutma Yapmıyor?

Klimanız çalışırken bir anda kapandı mı? veya kapattıktan sonra tekrar açmaya çalıştığınızda açılmadı mı? Hem soğutma hem de ısıtma yapmıyorsa klimanızda yaşanabilecek sorunlar listesi aşağıda sizlere aktarmaya çalıştık.

Klima Neden Çalışmaz?

  • Prizde problem olabilir

Priz çalışmıyor ise klima bu nedenle çalışmıyor olabilir. Bu durumda prize akım geldiğinden emin olmalı veya konuyla ilgiliki yardımları uzman bir elektrikçiden almalısınız.

  • Açma-kapama düğmesinde problem olabilir

Klimalarda açma-kapama işlemi için düğmeler yer alır. Düğmenin arızalı olması nedeniyle klima çalışmıyor olabilir. Bu durumda uzman yardımı almanızda yarar mevcuttur.

  • Anakart arızalanmış olabilir

Klimaların beyni görevinde olan en mühim parçalardan bir tanesidir. Anakart arızalandığında klima hiçbir konumda çalışma yapmaz. Anakart tamir edilirse yahut değişimi yapılırsa sorun çözülebilir.

  • Display kartı arızalı olabilir

Klimanın display kartının arızalı olması nedeniyle de cihaz çalışmayabilir. Bu durumda kart değişimi ile arıza onarılabilir.

  • Kondansatör arızalı olabilir

Klima kondansatörünün arızalı olması nedeniyle sorun yaşıyor olabilirsiniz. Buna benzer durumlarda parçanın değişimi ile sorun giderilebilir.

  • Sensörlerde sorun olabilir

Klimada ısı algılayıcı görevde olan sensörlerde sorun var ise cihaz bu nedenle de ısıtma ve soğutma işlevini sağlamıyor olabilir. Bu durumda parçada sorun olabilme ihtimali göz önünde bulundurularak uzman yardımı almak gerekir.

  • Kumandanın pili bitmiş olabilir

Klimalar uzaktan kumanda ile çalışan ve yön verilen cihazlardır. Kumanda pil ile çalışmaktadır. Klima çalışmıyor ise eğer kumanda pili bitmiş olabilir. Yeni pil alıp takarak kumandayı yeniden çalıştırmayı deneyin.

  • Kumanda arızalı olabilir

Kumanda arızalı ise cihazı açıp-kapatamaz ve istenen sıcaklık ayarı sağlanamaz. Cihaz da bu nedenle çalışmaz. Klima kumandasının arızalı olma olasılığı olduğundan kumanda değişimi yapılıp cihaz yeniden denenebilir.

  • Klimanın gazı bitmiş olabilir

Klimanın çalışmasına kolaylık sağlayan gazının bitmiş olması yahut azalması durumu da çalışmamasına neden olabilmektedir. Gazının sonlandığıni kullanıcı olarak anlayamazsınız. Gaz bitmiş ise uzman ekipler tarafından tespit edilebilir, müdahale sonrası da sorun çözümlenmiş olur.

Klima çalışmıyor ise eğer sözü edilen bu durumlardan biri yahut birkaçı söz konusu olabilir. Önemli olan arıza durumunun tespit edilerek çözümlenmesidir. Bunun için de Klima Servisi teknik desteğine başvurmalısınız.

Ayrıca Bakınız.  Ferroli Smile Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu