Klima Arıza Kodları

Klima Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Klima Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Klima Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Klima Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Klima Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde klimanın yanlış kullanılması sebebiyle bir çok sorun oluşabiliyor. Klimayı doğru kullanmak için de bazı kurallara uymak ve bazı uygulamaları gerçekleştirmek gerekiyor. Peki ama nedir bu uygulamalar? Klima kullanırken dikkat edilecekler başlığı altında sunulan bilgileri incelemenizi ve mutlaka uygulamanızı öneririz.

logo

Klima Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Klima Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

  • Klimayı kullanırken düşüreceğiniz her bir derece elektrik tüketimini %5 oranında artırır. Klimayı rahat edebileceğiniz en yüksek sıcaklığa ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. İdeal sıcaklık ise dış hava sıcaklığının genelde 6 yahut 7 derece altı olmaktadır.
  • Klimayı kullandığınız konum (ısıtma veya soğutma) ne olursa olsun oturduğunuz veya uyuduğunuz alanın tam karşısında olmasın. Gelen havanın direk yüzünüze yahut sırtınıza ulaşmaması gerekir. Montaj sırasında bu öneriyi dikkate alırsanız eğer sorun yaşamazsınız.
  • Üfleme hızını sabit bir ayarda tutun ve gereğinden yüksek tutmayın.
  • Filtrelerini önerilen aralıklarda mutlaka temizleyin. Kirli bir filtreye sahip, uzun süre kullanılmayan bir klimayı filtre temizliği işlemi yapmadan kesinlikle kullanmayın.
  • Klimanızın bakımını yaptırın ve yapılan kontrol neticesinde uzman önerisi olur ise kullanın. Bakımlar mevsim geçişlerinde ve genelde yılda iki kez önerilmektedir. Uzmanı aracılığıyla yapılan bakım uygulamaları hem sağlıklı hem de verimli sonuçlar almanıza yol gösterecektır.
  • Klima kullandığınız odadaki kapınızı ve pencerenizi kapalı tutun. Bunun yanında klimanız ortamı beklediğinizden kısa bir sürede, beklediğiniz biçimde ısıtıp soğutacaktır. Bu durum da hem beklentinize yanıt almanıza hem de fazladan yakıt tüketiminin önüne geçerek tasarrufu elde etmenize yol gösterecektır.
  • Dış ortam koşullarının nemli olduğu günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırmaya özen gösterin.
  • Evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelendirilmesi, camlara takılan filmler, tenteler ile pasif soğutma uygulaması klimanın yükünü azaltmaya neden olacaktır. Bu yalnızca elektrik tüketimi azalıp beklenen sonuç elde edilecektir.
  • Klimayı sürekli olarak çalıştırmak zorunda kalıyorsanız eğer seçiminiz normal bir klima değil İnverter bir klima olmalıdır. Aksi taktirde elektrik faturalarınız yüksek miktarda gelecektir. Klimayı gün içinde arada birkullanacaksanız eğer İnverter sistem klima yerine ortama uygun kapasitede bir klima tercih etmeniz gerekmektedir.
  • Klima arızalandığı zaman müdahaleyi kendiniz yapmayın. Ya da işi biliyorum diyen yakın ve tanıdıklarınızı çağırmayın. İşin uzmanından yardım alırsanız eğer sorun yerinde tespit edilir, yapılan müdahale ile cihaz çalışır duruma getirilir ve sorun yaşamazsınız.
Ayrıca Bakınız.  Klimada Kondanser Çeşitleri Nelerdir?
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu