Klima Arıza Kodları

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Klima Çeşitleri Nelerdir?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Klima Çeşitleri Nelerdir? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Klima Çeşitleri Nelerdir? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada Bulunan Klima Çeşitleri

Klimalar kendi içinde 2 ye ayrılmaktadır.

Merkezi Cihazlar, Bireysel Cihazlar

logo

Klima Çeşitleri Nelerdir?

 • Merkezi Cihazlar

Büyük binaların iklimlendirilmesi adına kullanılır. Genelde ısıtma sisteminde kullanılan bir kazan ile radyatörlerden oluşan petek tesisatına benzetilmektedir. Kazan yerine soğutma grubu ve bir klima santrali, radyatörler yerine ise havalandırma kanalları, menfezler ye fancoil gibi cihazlar bulunur. Daha çok büyük ofislerde, plazalarda, avm lerde, otellerde, sinema salonlarında, spor salonlarında, hastane gibi büyük binalarda ideal ısıtma soğutma sistemidir.

 • Bireysel Cihazlar
Ayrıca Bakınız.  Evaporatör Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Kendi içlerinde 3’e ayrılmaktadır.

 • Split tip klimalar
 • Paket tip klimalar
 • Pencere tip klimalar

a-Split tip klimalar

Genelde bir dış ünite, bir veya birkaç multi split iç üniteden meydana gelmektedir. Soğutma modunda; soğutucu akışkanı ile iç ortamın ısısını alarak dış üniteden dışarı gönderir, ısıtma modunda ise; sistem içindeki soğuğu dış ünite ile dışarıya atar ve iç ortamın ısınmasına yardımcı olmaktadır. Genelde 7.000 btu/h dan başlar 24.000 btu/h a kadar kapasiteleri olur. Küçük ofislerde veya dairelerde tercih edilir. 24.000 btu/h-60.000 btu/h arası ticari uygulamalar (mağaza, cafe yahut büyük ofis gibi) için kapasiteleri de bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Klimanın Tarihi Nedir? Klimayı Kim İcat Etti?

Split klimalar kullanım ihtiyacına göre de çeşitlendirilmektedir.

 • Duvar tipi klimalar
 • Yer-tavan tipi klimalar
 • Salon tipi klimalar
 • Kanal/gizli tavan tipi klimalar
 • Kaset tipi klimalardır.

b-Paket tipi klimalar

Kendi içlerinde 2 gruba ayrılmaktadır.

 • Düşey-Yatay Tip Paket Klimalar

Split klimaların daha büyük kapasitede olan çeşididir. Havayı direk iklimlendirilecek mahale üflemektedir. Ayrıca kısa kanallar tercih ederek daha homojen hava dağılımı sağlayabilme özelliğine sahiptir. Gerekirse iç üniteye dış hava bağlantısı yapılabilir ve ortama taze hava verebilir.

 • Çatı Tipi Paket Klimalar

Genelde kullanım alanları; kafeterya, tiyatro, sinema, avm ler, restauran gibi yerlerdir. Sistemin ekipmanlarının hepsi iklimlendirilerek mahalin üzerindeki çatıya yerleştirilmektedir. Sistem ise iklimlendirilecek mahal ile gidiş-dönüş hava kanalları aracılığı ile ortamı beklenen konfor şartları altında tutmaktadır.

c-Pencere tip klimalar

Ayrıca Bakınız.  Daikin Klima Arıza Kodları

ilk klima modelidir diyebiliriz. Dış duvara veya pencereye monte edilir, tek bir kutu şeklinde olur. Cihazın bir bölümü dışarıdadır, bir bölümü içeridedir. Ortam içinde yüksek ses düzeysi ve yüksek elektrik tüketici yüzünden son haftalarda kullanımı azalmıştır, hatta yok denecek kadar azdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi