Klima Bilgileri

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

KLİMA BAKIMI VE ÖNEMİ

Günümüzde artık her evde bir klima yer alıyor. Yalnız klimalarımızın bakımını düzenli olarak yaptırmalıyız.Sizler için klima bakımı nasıl yapılır? sorusuna yanıt olarak bu makaleyi oluşturduk.
Klima bakımı ne zaman yapılır, hijyenik bakım için ne yapılmalıdır gibi konular için ytesirli firma ile görüşme sağlanması idealdir. Mevsim bakımları, motor ve iç hazne bakımları, filtre bakımı gibi her ayrıntı, ytesirli klima firması yahut bakım servisi tarafından yapılır. Kontroller, ünitelerin iç ve dış temizlikleri, klima gazı dolumu gibi konuların tamamı, klima bakımında yapılır. Peki klima bakımı nasıl yapılmalı?
Klima ve iklimlendirme cihazlarının bakımı nasıl yapılır?
Klima bakımları yapılırken hava filtresi ile hava akımını destekleyen filtreler temizlenir. Ytesirli servis aracılığı ile lüzumlu temizleme maddeleri ve metodları uygulanarak, bakteri ve değişik mikroorganizmalardan arındırılmış kaliteli havanın solunması sağlanır.
Hava filtresi bakımı
Klimaların türlerine göre farklı biçimlerde filtreleme yapılsa da, tüm klimalarda hava filtresi ön panellerde yer alır. Paneldeki yuvaya yerleştirilen filtreler, klimaların yapılarına göre kolay tak- çıkar donanımıne sahiptirler. özellikle yıkanabilir özellikte olan sünger yapısındaki filtreleri temizlenme işlemi sonrasında, aynı biçimde yerine takılabilirler.
Klima bakımında yapılması gerekenler içinde her 15 günde bir filtrenin temizlenmesi lüzumludir. Hava filtresinin düzenli biçimde temizlenmemesi, havanın ideal biçimde sirkülasyon yapmasını önleyeceği için ”evaporatör” yüzeyinde karlaşma olabilmekte ve ötürüsıyla soğutma- iklimlendireme verimi düşmektedir.
Hava akımı destekleyici filtrelerin temizliği
Klimaların ön kısımlarında yer alan kapak bölmesinin aşağı doğru çekilerek- çıkarılması lüzumludir. Sistem içerisinde yer alan ve hava akımını destekleyen filtreler çıkarılmalıdır. Bu filtreler, vakum metoduyle yani elektrikli süpürgelerle temizlenmelidir. Biriken tüm tozlar, süpürge yardımıyla arındırılır.
Tozlar giderildikten sonra suyla yıkanarak iyice temizlenmelidir. Kuruduktan sonra aynı biçimde takılarak, kapağı kapatılır ve doğru hava sirkülasyonunun yapılması sağlanır.
Filtrelerin temizlenmesinde önemle üstünde durulması gerekenler
Klima bakımı nasıl yapılmalı hakkında özen gösterilmesi gereken iki husus bulunmaktadır. Bunlardan ilki; hava akımını destekleyen filtrelerin kurutulmasında güneşte kurutma yahut asılarak kurutma metodlarınin uygulanmasıdır. Hava filtrelerinin temizliğinde ise;
Musluk altında yıkama işlemi yapılır.
Elektrik süpürgesi yardımıyla tozdan arındırılarak, temizlenebilir.
Sıcak suyla temizlendiğinde, su sıcaklığının 50 dereceyi geçmemesi gerekir.
Hava filtreleri yıkanırken çitilenmemelidir.
Güneşte kurutma yapılmamalıdır.
Hava filtreleri asılarak kurutulmamalıdır.
Klimalar hiçbir biçimde filtresiz çalıştırılmamalıdır.
Periyodik klima bakımda yapılması gerekenler nelerdir?
Periyodik bakımlar, firma ytesirli servisinin yapması gereken ve içinde kontrolleri barındıran bakımlardır. Klima bakımı fiyat aralıkları ve periyodik bakımları, kontrollerle belirlenir. Servisin sunduğu bakım içerikleri içinde;
Evaparatör- kondaserin özel ısı eşanjör deterjanıyla temizlenmesi. Basınçlı hava ya da suyla temizlenir.
R- 22 gazının yüksek- alçak basınç değerleri kontrol edilir.
Elektrik tesisatları, V otamat, Voltaj- akım değerleri kontrol edilir.
Soket bağlantılarının tamamı kontrol edilir.
Drenaj tavası ile drenaj hattının temizliği yapılır.
Fanların ve tüm pervanelerinin temizliği yapılır.
Duyu metoduyle ses kontrolü sağlanır.
Görüntü kontrolü yapılır.
Eksik gaz şarjı tamamlanır.
KLİMA BAKIMININ ÖNEMİ
İnsan sağlığı ne kadar önemli ise klima bakımı’da bir o kadar mühimdir. Bakımı yapılmayan klima bir çok hastalığa sebebiyet vermektedir.
Bunlardan en tehlikeli ve en bilinen olanı lejyoner bakterisi’dir. Bu bakteri ile ilgili kapsamlı bilgiyi Klima bakteri üretir’mi yazısında okumanızı tavsiye ederim.
Ülkemizi 2020′ mart ayında saran Covid 19 bakterisi Beş bine yakın vatandaşımızın ölmesine, Vaka sayısının ise 155 bine ulaşmasına sebebiyet vermiştir.
Salgının başlaması ile uzman kişiler klimayı çalıştırmayın uyarısında bulunmuştur. Sebebi ise Bakterinin daha fazla insana yayılmasını önlemek.
Bilindiği üzere hava yolu ve temas yolu ile insandan insana geçen bu bakteri insan sağlığını çok büyük ölçüde tehdit etmektedir.
Ayrıca Bakınız.  Beko 107410-LG-Altus Isıtma Soğutma
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi