Klima Bilgileri

R410a Soğutucu Akışkan Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

R410a Soğutucu Akışkan Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza R410a Soğutucu Akışkan Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. R410a Soğutucu Akışkan Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

R410a Soğutucu Akışkan Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

R410a Soğutucu Akışkan Nedir?

Genelde klimalarda karşımıza çıkan R410a soğutucular; basınç altında sıvılaştırılmış yahut çok uçucu florinli hidro-karbonlardır. Tutuşma gibi özelliği olmayan bir soğutucudur. Lakin amacına uygun kullanılmazsa eğer sağlığa zarar verebilmektedir. Suyu kolay bir şekilde emme, membran veya yağı okside etme özelliğindedir.

logo

R410a Soğutucu Akışkan Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

R410a Soğutucu Akışkan Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • R410a soğutucunun basıncı R22 soğutucudan ortalama 1,6 kez daha yüksektir. Bundan dolayı montaj ve servis işlemleri sırasında yapılan her bir hata ciddi arızalara bunun bunun yanında yaralanmalara neden olabilmektedir.
 • R410a ile çalışmak üzere sona eren bir klimada R410a soğutucu dışında başka bir soğutucu kullanılmamalıdır. R410a başka bir soğutucuyla karışırsa eğer soğutucu devresindeki basınç anormal biçimde yükselir. Devrede kurulmalar bulunacağından ciddi miktarda yaralanmalar olabilir.
 • Dış ünitede görüntülenecek bir yerde R410a soğutucu ile çalıştığına dair bilgiler bulunmaktadır. Dış ünite incelenirse ona göre işlem yapılabilir.
 • R410a devresinde yapılacak her bir uygulama için özel aletlere gerek duyulur. Çünkü yanlış soğutucu ve soğutucu yağının şarj edilmesini önlemek adına, ana ünitenin servis girişi ölçüsü değiştirilmiş, servis ve kontrol aletleri R410a ya özelliğine bağlı olarak dizayn edilmiştır.
 • Montaj veya servis işlemleri aşamasında eğer gaz kaçağı olursa ortam tam anlamı ile havalandırılmalıdır. Soğutucu gaz ateşle temas ettiğinde tutuşma gibi bir özellikte değildir fakat zehirli gazların açığa çıkmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı ortamı havalandırmak şarttır.
 • Klima monte edilirken veya sökülürken soğutucu devresine hava yahut su girmemesi gerekir. Aksi taktirde soğutucu devresindeki basınç anormal biçimde yükselir. Devrede kırılmalar bulunacağından ciddi miktarda yaralanmalara neden olmaktadır.
 • Boru bağlantılarında R410a soğutucu için tasarlanan yeni ve temiz boruların kullanılması gerekir. Daha önceleri kullanılan 2.el borular kullanılmamalıdır. Bunun nedeni; soğutucu devresinin, geleneksel soğutuculara göre daha yüksek basınçla çalışıyor olmasıdır. Bunun bunun yanında eski boruların içi kirlidir, basıncın düşmesine buna bağlı olarak da klima veriminin azalmasına neden olmaktadır.
 • Montaj işlemi bittikten sonra soğutma devresi ve bağlantılarında sızdırmazlık testi dikkatlice prosedüre uygun biçimde yapılmalıdır. Eğer gaz kaçağı tespit edilirse, sızan gazın fanlı bir ısıtıcı yahut ortamda bulunan bir ısıtıcı ile temas etmesi önlenmelidir. Aksi halde oluşan zehirli az ortamda bulunan canlılar için tehlike arz edebilir. Bundan dolayı montaj ve servis işlemlerinin yapıldığı yerlerde ve bu yerlere bağlı olan mekanlarda ısıtıcı kaynakları ve fan olmamalıdır. Varsa da eğer işlem aşaması boyunca mutlaka kapatılmalıdır.
 • Kapalı yerlerde çalışılacaksa eğer ortamı güzelce havalandırmak şarttır.
 • Küçük hacimli ortamda bulunan bir cihaza yüksek hacimli soğutucu eklerken özen göstermek gerekir. Ortama sızan gaz kaçaklarının düzeysi kritik noktayı geçmemelidir. Ortamdaki gaz düzeysi eğer kritik noktayı geçerse; oksijen yetersizliği, soluma sıkıntısı gibi büyük problemler yaşanabilir.
 • Yüksek konsantrasyonlu soğutucu solunursa eğer uyuşturucu etkisi yapabilmektedir. Bunun neticesinde da kazalara neden olabilmektedir. Dikkatli olmak gerekir.
 • İşlem yapıldığı sırada yahut işlem bitiminden sonra bir sağlık sorunu yaşanırsa direk doktora başvurulmalıdır. Doktora ise florinli hidro-karbonla çalışırken sağlık sorunu meydana geldiğina dair mutlaka bilgi verilmelidir.
 • Soğutucu etkisine maruz kalan kişi, kapalı bir ortamdaysa eğer en kısa bir sürede açık havaya çıkmalı ve temiz oksijen solumalıdır.
 • Soğutucunun deriye sıçramaması için önlemler alınmalıdır. Soğutucu işlem sırasında eğer göze sıçrarsa, göz önce üflenmeli veya fan tutulmalıdır. Daha sonra ise bol suda yıkanmalıdır. Görme hususunda bir sorun yaşanırsa da acil doktora başvurulmalıdır.
 • Soğutucuyla çalışırken eldiven kullanmak gerekir. Kullanılan bu eldivenle de kesinlikle yiyecek yenmemeli, içecek içilmemelidir.
 • Soğutucu devresinin monte edilmesi veya sökülmesi kullanım kitapçığında bulunan kurallara göre yapılmalıdır. Hatalı biçimde yapılan her tür montaj veya sökme işlemi gaz kaçaklarına neden olabileceği için sağlığınızı etkileyebilir.
 • Soğutucu devresiyle alakalı her tür işlem bu hususta eğitim görmüş olan, uzman, deneyim ve tecrübe sahibi teknisyenler aracılığıyla yapılması gerekir. Aksi halde yanlış yapılan her tür işlem ortamda bulunan tüm canlıların zarar görmesine neden olabilir.
Ayrıca Bakınız.  Bornova Klima Servisi
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi