Klima Arıza Kodları

Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri

Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri

Klima Valf Sorunları ve Çözümleri

Klimalarda Çek Valf ve Dört Yollu Valf bulunmaktadır. Klimada karşılaşılan valf arızalarını nedenleri ve çözümleri ile birlikte paylaşımımızda bulacaksınızdır.

logo

Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri

Çek Valf Arızaları

Kış dönemlerinde klimanın ısıtma performansını yükseltmek için kullanılmaktadır. Klima soğutma sisteminde kullanılan kılcal boru boyunun uzun ve kısa kullanımını sağlamaktadır. Bu nedenle klima kış aylarında ısınma amaçlı kullanıldığı sırada akış yönünden dolayı çek valf yolu kesmektedir. Valf üzerinde baypas şeklinde bağlanmış olan kılcalı da kullanılabilmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Arçelik 7415a Klima Panelindeki Düğme ve Sembollerin Anlamı Nedir?

Çek Valf Arızalarının Sebepleri Nelerdir?

  • Soğutucu akışkan ile gelmekte olan metalik, kaynak tortularının plastik yahut metal sürgüyü gövde içinde sıkıştırması durumunda,
  • Çek valfin yahut diğer elemanların oksigaz kaynağı ile montajı veya demontajı sırasında çek valf plastiğinin ısı ile zarar görmesi durumunda arızalanabilmektedir.

Klimada çek valf arızası var ise tamir işlemi olabilecek olmaz. Sadece iç sürgüsü plastik olan çek valfler, üzerinde kılcal boru ve ana boru bağlantısı ile piyasada bulunur. Yeni monte edilecek olan çek valfin ise; akış kapasitesi ve valf üzerindeki kaynaklı kılcal boruların çap ve boruları orjinali ile aynı olmalıdır.

Ayrıca Bakınız.  Klimada Üçlü Vakum Tekniği Nasıl Uygulanır?

Dört Yollu Valf Arızaları

Akış kontrollünün ters veya tespit edilen diğer devre elemanları üzerinden geçmesi istendiği klima sistemlerinde; çift akış yönü sağlayabilen dört yollu valfler bulunup kullanılır.

  • Klimada dört yollu valf arızası söz konusu ise; klima ısıtma veya soğutma işlerinden yalnızca bir tanesini gerçekleştirecektir. Ya da arada takılı kalıp kısa devre akışı sebebiyle soğutma yahut ısıtma işlemini yapamayacaktır.

Dört yollu valf arızalarında tamir işlemi olmamaktadır. Bazı firmalar soğutucu akışkanının getirdiği tortuları temizleyerek arızaya müdahale edebilir. Yalnız mühim olan arızanın giderilmesi amacı ile arızalı olan parçanın değiştirilmesidir.

Ayrıca Bakınız.  Klima Valfleri Nelerdir?
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu