Klima Arıza Kodları

Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar?

Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar?

Defrost Ne Demek?

Isıtmanın devamlı olması yönünden dış ünitede dolaşan akışkanın sıcaklığını klimalar daima dış havadan düşük tutmak zorundadır. Dış hava sıcaklığının düşmesi ile batarya üzerindeki yoğuşan su buharları, fırsat bulmaksızın katı hale dönüşür ve buzlanma başlar.  Buzlanmanın artması ile ısı transferi güçleşir ve verim azalır. Dış ünitenin üzerindeki buzun çözülmesi yönünden klima arada birters çevrimde çalışır (yani bu kışın soğutma modu olur) işte bu işleme “defrost” adı verilmektedir.

logo

Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar?

Defrost Sırasında Klimada Ne Gibi Değişiklikler Olur?

  • Defrost sırasında üniteler fanın çalışmasını durdurur.
  • Bazı klimalarda ısıtma işlemi dururken bazı klimalarda ısıtma işlemi devam eder.
Ayrıca Bakınız.  Vestel Klima Arıza Kodları

Defrost İşlemi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

İşlem klimadan klimaya ve kullanıma göre değişebilmektedir.

Dış ünitenin monte edildiği yer, dış havanın sıcaklığı, nem oranı, klimanın bakımının eksikliği, klimanın sürekli olarak çalışma süresi, kumandadan yapılan ayarlama, klima gazının eksikliği gibi durumlar defrost şartlarının oluşmasında ve süreklerinde etkili olmaktadır.

Defrost işleminin daha kısa sürmesi yönünden ve ısıtma modunda yüksek verim elde etmek yönünden; klima kapasitesinin doğru seçilmiş olması, bölgenin dış hava koşullarının göz önünde bulundurularak tercih edilmiş olması, sıcaklık ayarının 22-24°C civarında olması, klima bakımının düzenli yapılması gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Maltepe Klima Servisi

Defrost Yapmayan Klima Var mı?

Defrost yapmayan klimalar mevcuttur fakat kullanım yönünden önerilmemektedir. Özellikle de kış dönemlerinde ısınırken sağlıklı kullanım ve daha az sorun için defrost işlemi mühimdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu