Klima Bilgileri

Klima Resetleme Nasıl Yapılır?

KLİMAYA RESET ATMA

Klima ResetlemeKlimayı hangi durumlarda resetlemek gerekir? Klimanıza reset atmanız gerekiyorsa mutlaka Klima resetleme nasıl yapılır? başlıklı yazımıza göz atın..

Klima Resetleme, klimayı yeniden başlatmak için bazı zaman, bir ev klima sistemi sezon başında yahut elektrik kesintisi sonrasında devreye girmeyecektir. Bir uzmanı aramadan evvel, birkaç dakika ayırın ve kendiniz yeniden başlatmak için birkaç basit adımı izleyin.

Klima Ünitesi Nasıl Sıfırlanır?
Klima Resetleme (Yeniden Başlatma) Klima sistemleri, sıcak havalarda ev ortamımızı rahat ve serin tutmak için çalışır. Çoğu cihaz gibi, bu sistem de sorunlara eğilimlidir ve bazı zaman beklediğiniz kadar iyi çalışmaz.

Klima Resetleme
İnsanların çoğu, ünitelerinde problemlerle karşılaştıklarında, iklimlendirme servis sağlayıcısını içgüdüsel olarak ararlar. Lakin sorunu kendi kendinize çözmek için atabileceğiniz bazı adımlar var. Misal verilecek olursa, Klima değişiminiz elektrik kesintisi sonrasında beklediğiniz gibi çalışmıyorsa, sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Neden Sıfırlanmalı?
Klimayı sıfırlamanız gerekir çünkü devre kesici devreye girer ve kompresörün başlamasını sağlamaz . Güç kaynağında bir dalgalanma varsa yahut ani bir kesinti yahut kesinti olursa devre kesici açılır. Sistemin bu kısmı klima ünitesini korumak ve yangınlar ve patlamalar gibi sorunları önlemek için çalışır. Devre kesici, herhangi bir ünitenin mühim bir bileşenidir ve bypass edilmemelidir. Termostat arızalıysa ve soğuğa ayarlı değilse, toptan klima ünitenizi de sıfırlamanız gerekebilir.

Klima Sistemini Nasıl Sıfırlarsınız?
Klimayı sıfırlamaya başlamadan evvel, düzenli güç kaynağınız olduğundan ve akımın düzgün biçimde aktığından emin olun. son zamanlarda bir kesinti yaşadıysanız, bir ışık açın ve tam güç aldığınızdan emin olmak için gözalıcılığı kontrol edin. Emin olduktan sonra, üniteye devam edebilir ve sıfırlayabilirsiniz. Yapman gerekenler:

Ayrıca Bakınız.  Midea RG56-BGEFU1-CA Isıtma Soğutma

Sıfırlama Düğmesini Bul – Birçok klima ünitesinin üstünde bir sıfırlama düğmesi bulunur. Düğme özellikle kırmızı renkte ve boyutu oldukça ufaktür. Sıfırlama düğmesi olarak açıkça işaretlenmelidir. Klima ünitenizin bu tuşa sahip olup olmadığını ve yerini bulup bulmadığını öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın. Düğmeye Basın – Düğmeyi bulduğunuzda, 3 saniye süresince sürekli basılı tutup bırakınız. Birkaç dakika sonra, düğmeye 3 saniye süresince tekrar basın. Klima üniteniz üç bip sesiyle cevap verecektir. Sistem hemen sıfırlanmalıdır.

Klima Sıfırlama Düğmesi Nerede
Klimanızın sıfırlama düğmesi yoksa, manuel olarak sıfırlamanız gerekir. Bu fazla zaman ya da çaba gerektirmez. Manuel sıfırlama karmaşık değildir ve yapmanız gereken tek şey aşağıda belirtilen adımları takip etmektir:

Güç Kaynağını Kapatın – Açık kompresörünüzün yanında bir kapatma paneli olmalıdır.birimi. Ana AC kablosu bu üniteye takılacak ve normal koşullarda Sürekli açık olacaktır. Evinizdeki ana elektrik panelindeki 240 volt devresini bulmak için düğmeyi kapatın ve hareket ettirin. Bunu da kapatmalısın. Bu, tüm güç kaynağını klima ünitesine tamamen kesecektir.

Elektrik Bağlantısını Kapat – AC ünitesinin şebeke haricinde olduğundan emin olmak için ek önlem olarak, güç kaynağı kartından çıkarın ve sistemin bağlantısını kesin. 30 Dakika Bekle – Sistemi yeniden bağlamak için çok uzun süre beklemek zorunda değilsiniz, Lakin çok süratli bir biçimde tekrar bağlamamanız iyi bir fikir. Klimayı tekrar elektrik şebekesine tekrar bağlamadan evvel sistemdeki tüm şarj yükünün dağıldığından emin olmanız gerekir. Dahili sistemlerin tamamen sıfırlanması için 30 dakika yeterli gelmektedir..

Ayrıca Bakınız.  Sanyo Klima Sıcaklık ve Soğukluk Ayarı

Elektrigi Aç – Birkaç dakika geçtikten sonra sistemi takın. Bu noktada klimayı hemen tekrar açmanıza gerek yoktur. Güç Kaynağını Açın – Klima bağlandıktan sonra, ana 240 volt anahtar panosuna geri dönün ve açın. ardından harici ünitenin yanındaki fiş noktasına geri gelin ve açın. Gücü tamamen açmadan evvel termostatınızın “soğumaya” ayarlandığından emin olun.

Bu adımları takip ederseniz, klimanız beklediğiniz gibi çalışacaktır. Klimanız hala etkin bir biçimde soğumadığında termostatı kontrol etmeye ve filtreyi temizlemeye çalışın. Kirli filtreler hava akışını engelleyebilir ve makinenin soğutma verimliliğini tehlikeye atabilir. Termostat sağ ayardayken ve filtre temizlendikten sonra, etkin bir biçimde soğumasını test etmek için klimayı bir kez daha çalıştırın.

Profesyonel Servis Ne Zaman Gerekir?

Klima ünitenizin devre kesicisinin tetikte kalması ve soğuması yavaş ise bir profesyonel aramanız gerekir. Bu, süratli bir biçimde ele alınması gereken daha ciddi bir problemin bir göstergesidir. Kesici panelinin koruyucu kaplaması yoksa ve dış kompresör ünitesine giden kablolar açıksa bir profesyonel de aramalısınız .

Klimayı bu gibi durumlarda sıfırlarsanız, güvenliğinizi riske atacaksınız. Açıkta kalan teller kıvılcım oluşturabilir ve yangınlara neden olabilir. Sistemin içinde gevşek bir bağlantı yahut açıkta kalan bir tel de güçte dalgalanmalara neden olabilir ve devre kesiciyi sık sık açar. Bu dalgalanmalar klima ünitesine kalıcı olarak zarar verebilir ve sizi bir AC değişimine götürmeye zorlar.

Ayrıca Bakınız.  Klima kumanda işaretleri

Klimanızı sistemde sorun çıkarmadan tekrar tekrar sıfırlayamazsınız. Bir profesyonel, klimanızı dikkatlice inceleyecek ve neden sık sık sıfırlanması gerektiğini belirleyecektir. Soğutucu seviyelerini de kontrol edecekler , kompresörü inceleyecekler ve tüm fanları ve filtreleri temizleyecekler.

Klima da Düzenli Bakım Önemli

bunun yanı sıra, kesintisiz çalışmasını sağlamak için klima ünitesini düzenli olarak korumalısınız. Kötü bakımı yapılmış bir klima daha sık problemler doğuracaktır. uzman kişiler, ünitemizi yılda en az bir kez almanızı tavsiye eder.

Servis teknisyeni yıpranmış ve hasar görmüş herhangi bir kabloyu tespit eder ve değiştirir. Bu, klimanın devre kesici devreye girme olasılığını azaltacak yahut ünite verimli biçimde soğutulmayacaktır. Filtreyi düzenli olarak temizleyerek de evde bakım uygulayabilirsiniz.

Klima Ünitesi Nasıl Sıfırlanır ?
Klima Resetleme
Neden Sıfırlanmalı ?
Klima Sistemini Nasıl Sıfırlarsınız ?
Klima Sıfırlama Düğmesi Nerede

Arçelik klima resetleme nasıl Yapılır
Sigma salon tipi klima resetleme
Hitachi klima kumanda resetleme
Beko klima kapanmıyor
Beko klima termostat ayarı
Baymak klima Isıtmıyor
Demirdöküm klima Isıtma Problemi
Midea klima sıcak üflemiyor
Vestel Klima Resetleme
Beko Klima Resetleme
Bosch Klima Resetleme
Airfel Klima Resetleme

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu