Klima Arıza Kodları

Klima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır?

Klima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Klima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Klima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Klima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır?

Klima Nasıl Isıtma-Soğutma Yapar?

Klimalar kimi zaman ısıtma kimi zaman soğutma için kullanılır. Lakin ısıtma ve soğutmayı nasıl yaptığı merak edilir. Merak edenler için işte bilgiler:

Ayrıca Bakınız.  Soğutma Tesisatındaki Kaçak Nasıl Tespit Edilir?

logo

KlKlima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır?

Klima Nasıl Isıtır?

Genelde Heat Pump yani ısı pompası olan klimalarda ısıtma işlevi olur. Bu tür klimalar elektrik enerjisini direk ısıya çevirmek yerine dışarıdan ısıyı içeri taşır ve ortamı bu biçimde ısıtır. Heat Pump özelliği olan klimalar soğutmayı yaptığı gibi ısıtmayı da yine gazı yoğunlaştırarak ve buharlaştırarak yapmaktadır. Isıtma için; dış üniteden geçen gaz buharlaşarak dışarıdan ısıyı emer ve iç üniteye ulaştığında yoğunlaşarak emdiği ısıyı ısıtılması istenen ortama bırakır, ısıtmayı bu biçimde gerçekleştirir.

Klimalar dış ve iç hava sıcaklığına göre ısıtmayı iyi yahut orta derecede yapar. Dış ortam sıcaklığı yükseldikçe klimanın performansı her zaman daha düşük olur.

Ayrıca Bakınız.  Klima Defrosttan Çıkamıyor

Klima Nasıl Soğutur?

Klima gazın buharlaşması ve yoğunlaşmasından faydalanarak ortamdaki ısıyı dışarı atar. Split klimalarda iç ünite içinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emer ve buharlaşır. Bu işlev aracılığıyla ortam soğur. Buharlaşan gaz dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve emilen ısıyı dışarı gönderir. Bu işlev sağlanırken yalnızca iç ve dış ünitedeki fan motorları bunun yanı sıra gazın içinde dolaşıma kolaylık sağlayan kompresör elektrik tüketimi yapar.

Klimalar günümüzde ısıtmadan çok soğutmada kullanılmaktadır. Her iki işlev için kullanan tüketiciler de bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Klimada Termik Arızaları Nelerdir?
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu