Klima Arıza Kodları

Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir?

Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir?, Gaziantep klima ve kombi servisi olarak bu paylaşımımızda siz değerli okurlarımıza Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir? ile alakalı faydalı bir makale paylaşmaya çalıştık. Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir? ile alakalı bilgiler umarım işinize yarar..

Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir?

Klimada Bulunan Motorlar

  • Fan motorları
  • Flap motorları (Hava Yönlendirme Motorları)
  • İç ünite fan motoru

logo

Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir?

Fan Motorları

Üretici firmaların verdiği standartlar altında çalıştırıldığında ömürleri uzun oluyorken standart dışı olduğunda zarar görebilir ve arada bir klimalar kullanılamaz hale dönüşebilir.

Ayrıca Bakınız.  Bosch R16-BGE Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Motorların ömrünü etkileyen bazı etkenler

  • Düşük yahut yüksek gelen şebeke gerilimi
  • Aşırı toz yahut nem içeren ortamlar
  • Uzun süre aralıksız olarak klimanın çalışması durumu
  • Mekanik hareket veren sistemdeki sıkışma veya aşırı zorlanma durumlarıdır.

Yukarıda bahsi geçen durumlar sebebiyle fan motorları aşırı akım çekerek ısınır ve sargılarındaki ısı kıymetli üst noktalara çıktığında sargılar yanarak motor kullanılamaz duruma gelir. Buna benzer durumlarda motorun değişmesi gerekir.

Flap Motorları (Hava Yönlendirme Motorları)

Klimalarda havanın mahal içindeki hareketini yönlendiren ve genelde 12 Volt ile çalışmakta olan motorlardır. Kablo grupları enerji ve sinyal kabloları olarak iki ayrı grupta sıralanır.  Elektronik karta bağlanırken genelde plastik tırnaklı soketler ile sökülebilir biçimde uygulama yapılır. Üretilmekte olan çoğu klimada yatay ve düşey hava hareketi dağılımı için ayrı ayrı flap motoru kullanılır.

Ayrıca Bakınız.  Maltepe Klima Servisi

Flap motorunun arızalanma nedenleri

  • Kablo bağlantı soketlerinin elektronik karta tam anlamı ile oturmaması veya temas etmesi durumunda,
  • Tekniğe uygun biçimde bakımları yapılmadığı zaman,
  • Yatay ve düşey hava kanatçıkları çalışır veya çalışma durumdayken manuel olarak zorlama yapılıp kumanda etmeden kaynaklanan flap motoru içindeki plastik dişlerin kırılması durumu sebebiyle arızalanmaktadır.

Tabi bu gibi arızalar fakat uzman servis ekibi aracılığıyla tespit edilerek müdahale sağlanabilir. Kullanıcı olarak arıza durumlarında müdahalede bulunmamalısınız.

İç Ünite Fan Motoru

Bu motor klimanın ürettiği sıcak veya soğuk havanın oda içinde gitmesini sağlamaktadır. 1 fazlı yardımcı sargılı motorlardır. Devir sayısını kontrol etmesi için de arka bölümünde enkoder bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Klima Defrost Kartı Çalışmıyor

İç ünite fan motorları; kontrol kartı üzerindeki SSR rölelerle sürülmektedir ve enkoder uçları kontrol kartın üstüne takılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu