Klima Bilgileri

Klima Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri

Lejyoner hastalığı

Klima özellikle de yanlış kullanım, bakımlarının zamanında yerine getirilmemesi, filtre temizliklerinin yerine getirilmemesi sebebi ile birden çok hastalığı yanında getirmektedir. Yanlış veya eksik kullanım nedeniyle yaşanan klima hastalıkları ve belirtileri aşağıda sunulmuştur.

Klima Hastalıkları Nelerdir?
Klima Çarpması
Yaz dönemlerinde özellikle kavurucu sıcaklara karşı klimalar soğutma modunda çalıştırılır. Kullanıcı nem durumları söz konusu olduğu için klimayı nem alma modunda değil soğutma modunda çalıştırır. Biran önce serinlemek için ayarı yüksek tutar ve direk klimanın üfleme açısına geçer. Klimalarda özellikle de soğutma ayarı 24°C civarında olmalıdır. Yanlış yapılan ayar ve yanlış kullanım sebebi ile klima çarpabilir ve bu hastalık meydana gelebilir. Boyun ve bel tutulması da genelde klima çarpması sebebi ile meydana gelir. Buna benzer hastalıklarla karşılaşmamak için klimayı doğru ayarda ve doğru biçimde kullanmalısınız.

Ayrıca Bakınız.  Olefini J1-05 Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Klima Ateşi
Klima su haznesinde mantar ve bakteriler oluşturmaktadır. Bu da klima kullanımında ateşlenmenin olmasına neden olmaktadır. Yalnız bu hastalık enfeksiyon ile karıştırılmamalıdır. 12 saat içinde belirtileri başlamaktadır. Genelde uzun süre kullanılmamış klimaların bakımı yapılmadan kullanılmaya başlanması ile açığa çıkar. Grip olarak ifadelendirilir. Genel anlamda belirtileri ise; ateş, kas ağrısı, yorgunluk, bitkinlik ve terleme durumlarıdır. Bazı zaman öksürük, nefes darlığı, çarpıntı durumları da söz konusu olabilmektedir. İlaç yahut antibiyotik ile tedavi gerektirmez. Klima kullanımına son verilir ise klimadan uzak bir mesafede durulur ise hastalığın düzelme olasılığı mevcuttur.

Ayrıca Bakınız.  Altus Klima Isıtma Soğutma

Alerjik Zatürre
Özellikle de yaşlı kesimde görülme olasılığı yüksektir. Akciğer hastalığı olan, sigara kullanan bireylerde de görülebilir. Sinsi ve ani çeşitleri mevcuttur. Ani olan çeşidinde kandaki oksijen basıncı düşmektedir. Sinsi olan çeşidinde ise nefes darlığı, gribal enfeksiyon veya halsizlik gibi belirtiler olabilmektedir. Doktora görünmek ve tedavi olmak gerekmektedir.

Klimaların meydana getirdiği bu değişik hastalıklara maruz kalmamak için; klimanızın bakımını düzenli olarak yaptırın, klima filtresini düzenli olarak temizleyin veya temizletin, klimanızı doğru ayarda kullanın, kullanım talimatlarında önerilen önerilere uyun.

Ayrıca Bakınız.  Hitachi RAR-1D3 Isıtma Soğutma

Klima hastalığı tedavisi,

Klima çarpması,

Lejyoner hastalığı belirtileri,

Klima hasta eder mi,

Klima mikrobu nasıl anlaşılır,

Klima alerjisi belirtileri,

Araçta klima çarpması,

Lejyonellozis hastalığı,

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu