Klima Bilgileri

Klima Hangi Klima Alanda Kullanılmalı?

KLİMA KULLANIM ALANLARI

Klimalar gün geçtikçe lüks bir cihaz olmaktan çıkıp, ihtiyaç haline dönüşen cihazlar olmuştur. Bu sebeple de yalnızca ev ve ofislerde değil daha çok her mekanda kullanılmaya başlanmıştır. Bilhassa da bir ev içerisinde ısıtma sistemi doğalgaz değilse ısınmak için klimalar tercih edilebilmektedir. Bazı kapalı alanda hangi klima modelinin daha faydalı olacağı genelde merak konusudur. Bu metnimizde sizlere klima hangi alanlarda kullanılmadır? ve klima kullanım alanları hakkında bilgiler paylaşacağız.
Ev ve Odalar İçin Uygun Klimalar
Yaz kış tercih edilebilecek klimalar; duvar tipi, salon tipi ve kaset tipi klimalardır. Isınma ve serinleme alanında uygun kapasite seçildiği sürece bu çeşit klimalar hem beklentiye yanıt verir hem de konforlu ve güvenilir iklimlendirme sağlar.
Ofisler İçin Uygun Klimalar
Ofis çalışanlarının daha konforlu ve sorunsuz çalışabilmesi, çalışmalarını etkileyecek bir durumun söz konusu olmaması için genelde uygun kapasitede salon tipi, kaset tipi, kanallı ve tavan tipi klimalar tercih edilmelidir. Ofis ortamı m² açısından ufakse duvar tipi split klima da tercih edilebilir. Mekanın büyüklüğüne göre birçok seçenek bulunmaktadır.
Salonlar İçin Uygun Klimalar
Klimaların ev ve iş yerlerinde en çok kullanıldıkları yer salonlardır. Salonlar özellikle ev ve iş yerinin tam ortasında olur ve diğer odaların havasını da etkileme gibi donanımı vardır. Bu açıdan en çok tercih edildiği alanlar salonlardır. Ev, iş yeri, hastane, otel gibi birçok yerde yeralan salonlar için özellikle uygun kapasitede sakon ve duvar tipi split klima tercih edilmelidir.
Mutfaklar İçin Uygun Klimalar
Özellikle de hanımların gün içerisinde bir ev içinde en çok kullandığı alanlar mutfaklardır. Ev ve iş yerleri haricinde otel, avm, hastanelerin, yolcu gemilerinin, eğitim merkezlerinin, kamu kuruluşlarının da yine mutfakları aynı biçimde çok sık tercih edilen alanlardır. Bu yüzden mutfaklarda kapasiteye göre duvar tipi, salon tipi klimalar seçilebilir. Lakin alan büyükse otel, hastane gibi alanlardaki mutfaklarda kaset yahut kanallı tip klimalar da tercih edilerek kullanılabilir.
Toplantı Salonları İçin Uygun Klimalar
Toplantılar genelde uzun süreli kalabalık görüşmelerdir. Bu uzun sürede klimalar ilkbaharda da olsa Kış mevsiminde da olsa kişilerın vazgeçilmezi haline geliyor. Saatler süren toplantılarda en mühim şeylerden biri de ortamın havalandırılması ve iklimlendirme sağlanması oluyor. Bu aşamada tabi yine klimalar devreye giriyor. Toplantı salonlarında ortamın büyüklüğüne bağlı olarak kanallı, salon tipi duvar tipi split klimalar ve kaset klimalar da tercih edilebilir. ufak ortamlar için salon yahut duvar tipi split klima yeterli olsa da büyük ortamlar için özellikle ya kanallı tip ya da kaset tipi tercih edilmelidir.
Alışveriş Merkezleri için Uygun Klimalar
Klimaların belki de en başından beri en çok tercih edildiği yerler; alışveriş merkezleri, marketler, bakkallar ve mağazalardır. Bu alanlarda kapasiteye bağlı yani ortamın büyüklüğüne göre tercih yapmak, ileride sorun yaşamamak için mühimdir. Bu alanda genel olarak; kaset, kanallı ve tavan tipi klimalar tercih edilmelidir. Mağaza, marketler için salon tipi, split klimalar da tercih edilebilir. ufak alanlarda tercih edilecekse monte edileceği yer özenle seçilmeli, gelen müşterilerin ve çalışanın etkilenmemesi, sağlık sorunu yaşamaması sağlanmalıdır.
Oteller İçin Uygun Klimalar
Otellerin giriş yerleri dahil olmak üzere birçok yerde klima hem ısıtma hem de soğutma amacı ile tercih edilmektedir. Özellikle de odalarda, odaların büyüklüğüne göre bir tercih yapılmalıdır. Klima seçimlerinde dikkat edilecek en mühim şey kullanılacağı alanın büyüklüğüdür. Bu açıdan ortam kapasitesine bağlı olarak otellerde; salon, kanallı, tavan ve kaset tipi klimalar kullanım açısından daha uygundur. Otel odalarında ayrı ayrı duvar tipi split klima da kullanılabilir.
Spor Salonları İçin Uygun Klimalar
Hemen her kapalı alanda olduğu gibi spor salonlarında da özellikle ısıtma/soğutma alanında klimalar tercih edilmektedir. Her alanda olduğu gibi tüm kapalı alanlarda klima tercihi yapılacaksa bu durumda en mühim etken ortamın büyüklüğü yani m² sidir. Spor salonları da genelde büyük ortamlar yani geniş ortamlar olduğu için; kanallı, kaset, multi klimalar tercih edilerek kullanılabilir. Soyunma odalarında da özellikle daha ufak ortam olması sebebiyle salon ve duvar tipi klimalar tercih edilebilir.
Gemi, Tekne ve Yatlar İçin Uygun Klimalar
Gemi, tekne ve yatlar özellikle şehirler ve ülkeler arası ulaşım için, taşıma ve diğer amaçlar için tercih edilir. Bu alanda iklimlendirmeyi sağlamak için de özellikle klima kullanılır. Özellikle de büyük yolcu gemilerinde, şehir hatları vapurlarında yaz dönemlerinde havalandırmayı, kış dönemlerinde ısıtmayı sağlayacak bir cihaza ihtiyaç duyulur. Bu alanda klimalar devreye girer. Kullanım amacına göre gemi, yat ve tekne klimaları birbirinden ayrılsa da iklimlendirme cihazları seçilirken kapasite açısından daha güçlü olduğu bilinen; kanallı, kaset ve salon tipi klima tercih edilir. Yolcu gemilerinin odalarında ise genel olarak; duvar yahut yer tipi klima tercih edilebilir.
Terminaller için Uygun Klimalar
Günlük yaşantıda belki de en kalabalık ortamlar terminallerdir. Bu alanlarda havalandırma ile beraber iklimlendirmeyi doğru biçimde sağlamak mühimdir. Bu açıdan yazın serinleterek ortamın havalandırılmasını sağlayacak, kışın ise ısıtacak olan klimalar tercih edilir. Terminallerde genel olarak kapasite açısından daha güçlü olduğu için; kanallı, tavan ve kaset tipi klimalar tercih edilmelidir. Mekan ne kadar genişse kapasite de o kadar yüksek olmalıdır.
Sinema ve Tiyatro Salonları İçin Uygun Klimalar
Kalabalık mekanlarda ortam havalandırılması oldukça mühimdir. Bu açıdan bu tür ortamlar için klima tercih edilecekse eşit ısı dağılımı yapan ve güçlü kapasitelerde olan klimalar tercih edilmelidir. Bunlar özellikle kaset, kanallı ve tavan tipi klimalar olmaktadır. Belki de yüzlerce kişinin yer alacağı ortamlar olacağı için klima seçimi kadar monte edileceği yerler de mühimdir. Homojen hava dağılımı için tercih yapmadan evvel mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
Havalimanları İçin Uygun Klimalar
Terminallerde olduğu gibi havalimanları da gün içerisinde en kalabalık mekanlardan biri olmaktadır. Yolcuların duraklama alanı olarak görülüyor olsa da uçuş ertelemeleri olduğu zaman havalimanlarında kalma zamanı uzayabilmektedir. Bu şartlar altında en mühim şey konfordur. Bu yüzden havalimanlarında klima tercihi yapılacaksa işin uzmanından yardım alınmalıdır. özellikle kapasite açısından güçlü olan; kaset, tavan ve kanallı tip klimalar tercih edilmeli, kapasite de ona göre seçilmelidir.
Restaurantlar İçin Uygun Klimalar
Klimaların en sık kullanıldığı alanlardan biri de restaurantlardır. Bu alanlar açık da olsa kapalı da olsa illa ki klima kullanımı mevcuttur. Bu gibi alanların büyüklüğüne bağlı olarak klima tercihi yapılmalıdır. Lakin genel olarak kapasite açısından güçlü olan; tavan, kaset, kanallı ve salon tip klimalar tercih edilmektedir. Restaurant için klima satın almak istiyorsanız alan büyüklüğüne göre belirtilen çeşitlerden birini tercih edebilir ve bu tercihinizi de uzman ekiplerce gerçekleştirebilirsiniz.
Yaşlı Odaları İçin Uygun Klimalar
Yaşlı odası yahut hasta odası ciddi anlamda hijyen ve konfor sağlayan odalardır. Aile büyüklerinin daha konforlu ve sıhhatli bir hayat sürebilmesi açısından klima seçimi ve kullanımı mühimdir. Klimayı doğru biçimde kullanmak hastalığa sebep olmaktan ziyade bazı hastalıklara iyi gelebilmektedir. yaşlı odalarında genel olarak ortam büyüklüğüne bağlı; duvar tipi split, salon tipi ya da yer tipi klima tercih edilmelidir. Tabi klima satın alırken kapasite ve çeşit haricinde; bakteri ve toz filtresinin olması, sessiz çalışması gibi sahip olduğu özellikleri de baz almak gerekir.
Bankalar İçin Uygun Klimalar
Kapalı alanlarda iklimlendirme en mühim durumdur. Bu durum Tabiki ki klimalar ile sağlanabilmektedir. Bankalar da kuşkusuz haftanın 5 günü yoğun olan ve kişilerın çoğu zaman gitmek zorunda olduğu kapalı alanlardan biridir. Bu tür alanlarda, alan büyüklüğüne bağlı olarak; duvar tipi split, salon tipi, kaset tipi, yer tipi, tavan tipi, kanallı tip, multi, iç ve dış ünite ile VRF sistem klimalar arası bir tercih yapmak gerekir. Alan ne kadar büyükse klima gücü de ona göre seçilmeli ve bu seçim de Sürekli işin uzmanı tarafından yapılmalıdır.
Cafeler-Kafeler İçin Uygun Klimalar
Yaz dönemlerinde sıcak, kış dönemlerinde serin bir ortam arayanların en mühim mekanı cafelerdir. İnsanlar dinlenmek için de sevdikleriyle buluşmak için de cafeleri tercih edebilmektedir. Cafelerin çoğunda hem açık hem de kapalı alan bulunmaktadır. Açık ve kapalı alanlarda klima tercihi için en mühim şey alan büyüklüğüdür. Buna bağlı klima tercihi yapılır. Cafelerde de özellikle salon tipi, kaset tipi, tavan tipi ve kanallı tip klimalar tercih edilmektedir. Cafe ufakse uygun kapasitede duvar tipi split klima da tercih edilebilir.
Okullar İçin Uygun Klimalar
Öğretim merkezleri, dershaneler ve kurslar çoğu zaman rahat nefes alınabilen yerler olmalıdır. Eğitimin şart olduğu ülkemizde, eğitim ortamındaki konfor da oldukça mühimdir. Isıtma kadar serinlik de eğitimi etkileyebilmektedir. Bu açıdan mekanda eşit iklimlendirme sağlamak mühimdir. Okullarda özellikle alanın büyüklüğüne bağlı olarak; salon tipi, tavan tipi, kaset gibi ve müdür, klavuzluk gibi odalar için duvar tipi split klima da tercih edilebilir. Burada seçim işin uzmanı tarafından yapılmalı bunun yanısıra; güçlü fan sistemi, avantajlı ısıtma-soğutma, mekanda mikrop ve toz oluşumunu engelleme gibi özellikler mutlaka baz alınmalıdır.
Sistem Odaları İçin Uygun Klimalar
Bilişim alt yapısında önemli olan unsurların başında sistem odaları gelmektedir. Kesintisiz olarak çalışması gereken sistem odalarının ısısı, normal aralığın dışına çıktığı zaman mevcut cihazların kullanım ömrü kısalmaktadır. Bu durum ciddi oranda masrafa neden olabilmektedir. Bu açıdan bu alanlarda tercih edilen klima çeşidine işin uzmanı ile karar vermek gerekir. Ortamın büyüklüğüne bağlı olarak özellikle; duvar tipi split, salon tipi, kaset tipi klimalar tercih edilebilir. Tabi yine ortamın kapasitesine bağlı harici klimalar da tercih edilebilir.
Bebek ve Çocuk Odaları İçin Uygun Klimalar
Bebek ve çocuk odalarının ıssı Sürekli için en konforlu ve en sıhhatli biçimde olmalıdır. Buna genelde dikkat eden aileler bebek ve çocuk odalarında özellikle de ısıtma cihazı tercih ederken kararsızlık yaşamaktadır. Tabi klima kullanmak sıhhatli mı değil mi? Bu durumu da araştırırlar. Bebek ve çocuk odalarında iklimlendirme sağlamak için klima tabi ki kullanılır. Lakin uygun şartlarda doğru biçimde kullanmak da mühimdir. özellikle bu gibi mekanlarda alanın büyüklüğüne göre duvar tipi split klima tercih edilmektedir. Lakin odanın büyük olması ve tabi ki çocuğun büyük olduğu durumlarda can ve mal güvenliği açısından tehlike arz etmediği sürçe salon tipi klima da tercih edilebilir. Seçim yaparken de hijyenik olması, mikrop ve bakteri üretmemesi, sağlığa dost olması gibi özellikler mutlaka baz alınmalıdır.
Hastaneler İçin Uygun Klimalar
Klima kullanımının hayati önem taşıdığı alanların başında hastaneler gelmektedir. Hastane ile beraber sağlık kuruluşları, laboratuvarlar, klinikler de sıhhatli iklimlendirme amacı ile mühimdir. Hastanelerde genel kullanım alanlarına bağlı olarak güçlü kapasitede olan; tavan, kanallı ve kaset tipi klimalar daha çok tercih edilmektedir. Tabi bu alanlar için klima satın almadan evvel uzman desteği ve yardımı almak mühimdir. Çünkü; güçlü fan sistemi, ısıtma-soğutma değerlerinin ortam açısından uygun olması, homojen hava dağılımı, hijyenik olması gibi kurallar mühimdir ve göz ardı edilmemesi gerekir.
Ayrıca Bakınız.  Olefini RG57A4/BGEF Isıtma Soğutma
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi