Klima Arıza Kodları

Gree Klima Arıza Kodları

GREE KLİMA ARIZALARI

Gree markalı klimalarınızda yaşanan problemleri gidermek için Gree klima arıza kodları ile bu soruna bir nebze olsun çözüm bulabilirsiniz. Gree klima hata kodları ile alakalı bilinçli hareket etmek için Gree klima arızaları başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Gree Klima E1 Arızası
Yüksek basınç koruması. Serpantin kirli ise, havalandırma yetersizse, ortam sıcaklığı yüksek ise ya da aşırı soğutkan şarjı durumu söz konusu ise bu sorun yaşanabilir. Uzman yardımı almalısınız.

Gree Klima E2 Arızası
Buzlanma durumuna karşı koruma. Dış ünitede sarı led 3 kez yanıp söner. Bu durumda iç ünite hava girişine engel olan cisim olabilir. Fan hızında sorun olabilir, soğutkan eksik olabilir ya da evaporatör kirlenmiş olabilir. Arıza tespit ve onarım adına uzman yardımı almalısınız.

Gree Klima E3 Arızası
Sistem bloke durumda ya da soğutkan kaçağı söz konusu. Dış ünitede kırmızı led 9 kez yanıp söner. Bu durumda alçak basınç koruması söz konusu olabilir. Soğutkan eksik olabilir, cihaza uzun süre bakım yapılmamış olabilir, havalandırma durumu yetersiz olabilir ya da aşırı düşük gerilim durumu söz konusu olabilir. Arızanın yerinde teşhis edilmesi ve onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekir.

Gree Klima E4 Arızası
Yüksek kompresör basma borusu sıcaklığı yüksek. Dış ünitede sarı led 7 kez yanıp söner. Soğutkan aşırı ya da eksik olabilir. Tıkanma durumu, borularda ezilme durumu olabilir. Cihaz bakımsız kalmış olabilir. Basma borusu sensöründe veya kompresörde sorun olabilir. Ara tesisatta ezilme, iç ya da dış ortam sıcaklığı aşırı yüksek olabilir. Net tespit ve arıza onarımı için Gree Klima Servisi’ni aramanız gerekmektedir.

Gree Klima E5 Arızası
Aşırı akım koruması devrede. Dış ünitede sarı led 5 kez yanıp söner. Bu durumda voltajda bir düzensizlik söz konusudur. Voltaj ya çok yüksek ya da çok düşük olabilir. Evaporatör kirlenmiş ya da tıkanma durumu olabilir. Tespit ve onarım için servisi aramalısınız.

Gree Klima E6 Arızası
Haberleşme ve iletişim sorunu. Dış ünitede yeşil led çalışmaz. İç ünite ile dış ünite arasında haberleşme olmadığını belirtir. Bu durumda iç ünite ya da dış ünite ara tesisatında sorun olabilir. PCB bağlantısın da sorun olabilir ya da iç veya dış ünite PCB si arızalı olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramanız gerekir.

Gree Klima E8 Arızası
Yüksek sıcaklık direncine karşı koruma (aşırı yük koruması diyebiliriz). Dış ünitede sarı led 6 kez yanıp söner. Bu durumda yüksek dış ortam sıcaklığı söz konusu olabilir. İç veya dış ünite fanı arızalı olabilir. İçerde ya da dışarda aşırı ısı yükü söz konusu olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Gree Klima EE Arızası
EEPROM sorunu. Dış ünitede sarı led 11 kez yanıp söner. Dış ünite kontrol kartında (AP1 kartında) sorun olabileceğini belirtir. Çözüm için servis yardımı almalısınız.

Gree Klima EU Arızası
Modülde yüksek sıcaklık sebebi ile frekans limitlerinde sorun var. IPM modülünde yetersiz havalandırma durumu, soğutucu vidalarında gevşeme ya da beyaz ısı silikonunda yetersizlik olabilir. net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Gree Klima C5 Arızası
Elektronik kart üstündeki jumper tellerinde ve diğer bağlantı elemanlarında kopma ya da soğuk lehim. Wireless Jumper iç ünite kartı doğru yere takılmamış olabilir. anakart üzerindeki jumper tellerinde kopma varsa giderilmesi gerekir. Devre elemanlarında ayaklarında kopma ya da soğuk lehim var ise lehimler yenilenmelidir. Jumperlar tel şeklinde değil anahtar şeklinde ise doğru konuma alınması gerekir. Bu kontrol ve uygulamaların yapılması ve sorunun çözümlenmesi için uzman yardımı almalısınız.

Gree Klima F0 Arızası
Soğutkan eksikliği, soğutma devresinde sorun. Soğutkan yani gaz kaçağı durumu söz konusu olabilir. gaz eksik olabilir veya sistemde tıkanma durumu olabilir. Soğutkan toplanarak vakum edilmelidir. Yeniden şarj yüklenmesi gerekir. Kaçak durumu söz konusu ise giderilmelidir. Bu konudaki yardımları uzman servis elemanından almalısınız.

Gree Klima F1 Arızası
İç ortam sıcaklık sensörü açık ya da kısa devre var. Sensör bağlantılarında temassızlık ya da kopma durumu olabilir. Sensör arızalı durumda ise iç ünite hava emiş sensörü değişimi yapılmalıdır. Sensör arızalı değilse eğer iç ünite elektronik kartında sorun olabilir ve kart değişimi gerekebilir. Bu konuda uzman yardımı almak gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Beyoğlu Klima Servisi

Gree Klima F2 Arızası
İç ünite serpantin sensörü açık ya da kısa devre var. Bu arıza durumunda serpantin sensöründe bağlantılarında kopma veya temassızlık olabilir. Sensör arızalı ise iç ünite serpantin sensörü değiştirilmelidir. Sensörde sorun yoksa eğer iç ünite elektronik kartı arızalı olabileceğinden kart değişimi yapılmalıdır.

Gree Klima F3 Arızası
İç ya da dış ünite dış ortam sıcaklık sensöründe açık ya da kısa devre sorunu. Dış ünitede kırmızı led 6 kez yanıp söner. Sensör bağlantılarında kopma ya da temassızlık durumu olabilir. Sensörde sorun varsa eğer dış ünite dış hava sıcaklık sensörü değiştirilmelidir. Sensörde sorun yoksa eğer dış ünite elektronik kart değişimi gerekebilir. Servis yardımı almalısınız.

Gree Klima F4 Arızası
Dış ünite serpantin sıcaklık sensöründe açık ya da kısa devre sorunu. Dış ünitede kırmızı led 5 kez yanıp söner. Bağlantılarda temassızlık veya kopukluk durumu olabilir. Sensörde sorun varsa eğer; dış ünite serpantin sensörü değiştirilmeli, sensörde sorun yoksa eğer; dış ünite elektronik kart değişimi yapılmalıdır.

Gree Klima F5 Arızası
Kompresör basma borusu sıcaklık sensöründe açık veya kısa devre sorunu. Dış ünitede kırmızı led 7 kez yanıp söner. Bağlantılarda sorun olabilir. Sensör arızalı ise; dış ünite serpantin sensörü değişimi gerekmektedir. Sensörde arıza yoksa eğer dış ünite elektronik kartı arızalı olabilir ve değişimi gerekebilir. Uzman yardımı almalısınız.

Gree Klima F6 Arızası
Aşırı yüklenme sebebi ile frekans azalması. Dış ünitede kırmızı led 3 kez yanıp söner. Bu durumda sistem basıncı çok yüksek olabilir, aşırı yük durumu veya şebeke voltajı çok düşük olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından uzman desteği almanız gerekmektedir.

Gree Klima F8 Arızası
Aşırı akım sebebi ile frekansta azalma. Dış ünitede kırmızı led 1 kez yanıp söner. Şebeke voltajı düşük olabilir, sistem basıncı çok yüksek olabilir veya aşırı yük ortam sıcaklığı çok yüksek olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Gree Klima F9 Arızası
Yüksek hava çıkışı sebebi ile frekansta azalma. Dış ünitede kırmızı led 2 kez yanıp söner. Bu durumda aşırı yük veya ortam sıcaklığı yüksek olabilir, soğutkan yetersiz olabilir. EVV elektronik expansion valfte sorun olabilir. Arızanın teşhis edilerek onarılması açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Gree Klima FH Arızası
Donmaya karşı frekans azaltması. Dış ünitede kırmızı led 2 kez yanıp söner. İç üniteye hava girişi yetersiz olabilir ya da fan hızı olması gerekenden düşük olabilir. Tespit ve arıza çözümü için uzman yardımı alın.

Gree Klima PH Arızası
Yüksek gerilim (D.C.Voltaj) koruması. Dış ünitede sarı led 3 kez yanıp söner. L ve N (XT) terminalleri arasındaki voltaj 265 V üzerinde olabilir. Cihaza müdahale etmeden arıza tespit ve onarımı adına uzman yardımı almalısınız.

Gree Klima PL Arızası
Düşük gerilim (D.C.Voltaj) koruması. Dış ünitede sarı led 12 kez yanıp söner. Giriş gerilim voltajının 220 V altında olduğunu belirtir. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almalı, cihaza müdahale etmemelisiniz.

Gree Klima P0 Arızası
Kompresör minimum frekansta testte. Cihaz minimum ısıtma ve soğutma testinde demektir. Bir süre bekleyin, sorun düzelmezse mutlaka uzman yardımı alın.

Gree Klima P1 Arızası
Kompresör frekans testi. Nominal soğutma ya da ısıtma testinde demektir. Bir süre kadar beklediğinizde sorun düzelecektir. Düzelme olmadığı taktirde uzman yardımı alabilirsiniz.

Gree Klima P2 Arızası
Kompresör maksimum frekans testi. Minimum ısıtma veya soğutma testinde. Bir süre bekleyin, arıza devam ederse servisi arayın.

Gree Klima P3 Arızası
Kompresör orta devir frekansı testi. Orta seviye ısıtma veya soğutma testinde demektir.

Gree Klima P5 Arızası
Kompresör faz akımında aşırı akım koruması. IPM koruması, faz aşırı akım koruması veya kompresör akım koruması söz konusu.

Gree Klima PU Arızası
Kapasitör şarj sorunu. Dış ünite kapasitörün şarj ya da deşarj olduğuna bakılmalıdır. Bu konuda uzman yardımı almanızı öneriyoruz.

Gree Klima P7 Arızası
Güç modülü sıcaklık sensörü devresinde sorun var. Bu durumda uzman servis ekibi tarafından; dış ortam sıcaklığı 43°C üzerinde mi? Dış ünite fan motoru çalışıyor mu diye kontrol sağlanmalıdır. Fan çalışmıyorsa eğer; fan kapasitörü, fan motoru sargı uçları ommetre ile kontrol edilmelidir. Arızalı parça görülür ise değişimi yapılmalıdır. Klima kapasitesi yeterli olmayabilir. Böyle bir durum var ise yüksek kapasitede klima tavsiye edilmelidir. Bağlantılarda temassızlık ya da kopma var ise giderilmelidir. Sensör ommetre ile kontrol edilmelidir. Sensörde sorun görülür ise; dış ünite moüdül sensörü değiştirilmelidir. Sensörde sorun görülmez ise; dış ünite elektronik kart değişimi yapılmalıdır. Arızanın tespit edilmesinden onarılmasına kadar olan tüm yardımları işin uzmanından almalısınız.

Ayrıca Bakınız.  Klimaya Elektrik Gelmiyor

Gree Klima P8 Arızası
Güç modülü yüksek sıcaklık koruması. AP1 kontrol panelindeki IPM modülünün ısı transferinde kullanılan beyaz silikon yetersiz olabilir, soğutucu alüminyum panele sıkı bir şekilde temas etmiyor olabilir, klima kapasite açısından yetersiz kalıyor olabilir, dış ortamın sıcaklığı 43°C den yüksek olabilir, dış ünite fan motorunda sorun olabilir. Arızanın yerinde tespit edilerek çözümlenmesi açısından mutlaka uzman yardımı alın.

Gree Klima H3 Arızası
Kompresör için aşırı yük koruması. Dış ünitede sarı led 8 kez yanıp söner. Öncelikle uzmanı tarafından kompresör kabloları sökülerek direnç ölçümü yapılmalıdır. Ölçüm sonrasında 1 ohm dan az olması gerekir. Yüksek basma borusu sıcaklığında sorun olabilir, aşırı yük durumu olabilir, gaz eksik olabilir, serpantin kirlenmiş olabilir, EVV ya da kılcalda tıkanma olabilir, fan arızalı olabilir, elektrik bağlantılarında sorun olabilir ya da bağlantılar ters olabilir. Arıza tespit ve onarımı adına mutlaka uzman yardımı alınız.

Gree Klima H4 Arızası
IPM koruması. Dış ünitede sarı led 4 kez yanıp söner. Faz aşırı akım koruması, kompresör akım koruması söz konusu olabilir. Voltaj düşük veya yüksek olabilir, güç modülü transistöründe silikalej eksik olabilir, konut içinde sıklıkla elektrik kesintisi oluyorsa bu sebeple sorun yaşanıyor olabilir veya kapasite açısından cihaz yetersiz olabilir. Arızanın net tespiti ve çözümü için uzman yardımı almalısınız.

Gree Klima H5 Arızası
Modül sıcaklığı olması gerekenden yüksek. Dış ünitede sarı led 10 kez yanıp söner. H4 Arızası durumunda söz konusu olan durumlar bu arıza durumunda da söz konusu olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Gree Klima H6 Arızası
İç ünite fanı çalışmıyor. Fan motoru terminal bağlantısında sorun olabilir, fan motoru soketlerinde temassızlık durumu olabilir, fan motoru kilitli olabilir, PCB arızalı olabilir. Fan motoru veya iç ünite PCB si değiştirilmelidir. Bu konudaki yardımları uzman servis ekibinden alabilirsiniz.

Gree Klima H7 Arızası
Kompresörde eş zamanlama sorunu. Elektrik bağlantılarında sorun olabilir veya bağlantılar gevşek olabilir, yüksek ya da düşük gerilim durumu söz konusu olabilir, kompresör sargılarında omaj dengesizliği olabilir. Kompresör arızası söz konusu olabileceğinden değişimi gerekebilir. Bu konudaki yardımları mutlaka uzman servis ekibinden almalı, cihaza kesinlikle müdahalede bulunmamalısınız.

Gree Klima HC Arızası
Güç faktör koruması (PFC). Dış ünitede sarı led 14 kez yanıp söner. Bu durumda sorun bağlantılar ile alakalı olabilir. Önce bağlantılar kontrol edilmelidir. Sorun varsa eğer düzeltilmelidir. AP1 elektronik karttaki kapasitörler kontrol edilmelidir. Güç modülü üstündeki sensörler kontrol edilmelidir. Arıza yerinde tespit edilerek çözümlenebileceğinden mutlaka uzman yardımı alınız.

Gree Klima L3 Arızası
Dış ünite DC fan motoru sorunu. Dış ünitede kırmızı led 14 kez yanıp söner. Bu durumda sistem bloke olmuş olabilir, fan motoru arızalı olabilir. Bağlantılarda zayıf temas olabilir. Bu sorunda enerji altındaki fan motoru soketleri çıkarılmamalı veya takılmamalıdır. Uzman yardımı alırsanız sorun kısa zamanda tespit edilerek çözümlenecektir.

Gree Klima L9 Arızası
Güç koruması. Dış ünitede sarı led 9 kez yanıp söner. Yüksek enerji tespit edilmiş diyebiliriz. Elektronik ekipman koruma altına alınmış demektir. Uzman yardımı almalısınız.

Gree Klima LP Arızası
İç ünite ile dış ünite eşleşmiyor. Dış ünitede sarı led 16 kez yanıp söner. Dış ünite ile iç ünitenin aynı modelde olmadığını belirtir. Yanlış model iç ünite veya yanlış modelde bir dış ünite takılmış olabileceğinden doğru üniteler takılıp eşleştirme yapılmalıdır.

Ayrıca Bakınız.  Klima Elektronik Kartı Neden Arızalanır?

Gree Klima LC Arızası
Başlatma sorunu. İlk çalıştırma sonrası cihaz yeniden çalışmaya geçmiyor. Elektrik bağlantılarında sorun olabilir. Kompresöre enerji çıkışına bakılmalıdır. Enerji çıkışı yoksa eğer kartta sorun olabilir, çıkış varsa kompresörde sorun olabilir. Gaz fazla olduğunda, dış ünite serpantini arızalı olduğunda, kılcal boru tıkandığında ya da ara tesisatta ezilme olduğunda da bu sorun yaşanabilir. Ayrıca iç ya da dış ortam sıcaklığı çok yüksek veya düşük voltaj durumu olabilir. Uzman yardımı alırsanız sorun yerinde görülüp tespit edilir ve problem çözümlenir.

Gree Klima H1 Arızası
Buz çözme. Dış ünitede sarı led 2 kez yanıp söner. Bu bir arıza durumu değildir. Dış ünite buz çözme yani defrost görevini yapıyordur. İşlem bitiminde ekrandaki H1 kodu silinecektir. Bu süre zarfında cihaza müdahale etmemelisiniz.

Gree Klima U1 Arızası
Kompresör faz akım algılama devresinde sorun var. Elektrik bağlantılarında oluşan sorun sebebi ile kısa devre durumu olabilir. İç ya da dış ünite kartında sorun olabilir, düşük voltaj sorunu olabilir, kompresör sargılarında omaj dengesizliği söz konusu olabilir. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi açısından mutlaka uzman yardımı alınız.

Gree Klima U3 Arızası
DC gerilimi düşük. Elektrik beslemesinde sorun olabileceğini belirtir. Düşük giriş gerilimi olabilir. Yine de tespit ve çözüm için servisi çağırmanız gerekir.

Gree Klima U5 Arızası
Soğutma modunda akım algılama devresinde sorun veya aşırı akım koruması. Dış ünite AP1 kontrol devresinde sorun olabileceğini belirtir. Kontrol devresi çalışmıyorsa eğer değiştirilmelidir. Elektriksel bağlantılarda oluşan sorun sebebi ile kısa devre durumu olabilir. Bu durumda iç ünite ya da dış ünite elektronik kartında sorun olabileceğinden değişimi yapılması gerekir. Net tespit ve onarım için mutlaka işi uzmanına bırakın.

Gree Klima U7 Arızası
4 yollu vana sorunu. Giriş besleme gerilimi 175 V altın da ise 4 yollu vana bu sebeple çalışmıyor olabilir. Ayrıca dış ünite elektronik kart üstündeki +V soketinde gevşeme ya da kopma durumu olabilir. Öncelikle 4 yollu vana bobinleri yerinden çıkarılmalıdır. Ses çıkarsa eğer sistemin ısıtma modundan soğutma moduna geçmesi gerekir. Bobin yeniden yerine takıldığında ses gelmezse ve ısıtma cihaz ısıtma moduna geçiyorsa 4 yollu vanada sorun yok demektir. Bu durumda elektronik kart arızalı diyebiliriz. 4V soketi dış ünite elektronik kartın üstünden çıkarın. Ommetre ile ölçün. Değer 800 ile 1.500 Ohm arasında çıkarsa bobinde sorun yok demektir. Bu durum dış ünite elektronik kartının arızalı olduğunu gösterir. Sıfır ya da açık devre ölçülürse eğer bobin bozuk demektir. Bu durumda bobin değişimi yapılmalıdır. Bu işlemler mutlaka uzman servis ekibi tarafından yapılmalıdır.

Gree Klima HO Arızası
Yüksek sıcaklık sebebi ile frekansta azalma. Dış ünitede kırmızı led 11 kez yanıp söner. Sistemde ya da serpantinlerde tıkanma olabilir, cihaz aşırı kirli olabilir, hava atışında engel olabilir ya da fan motoru kirli olabilir. Kesin tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Gree Klima U8 Arızası
Sıfır geçiş algılama devresi sorunu. çalışma gerilimi yüksek ya da düşük demektir. Nötr hattında gevşeme ya da kablo kesiti yetersiz olabilir. İç ünite elektronik kartı arızalı olabilir. Tespit ve onarım adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Gree Klima U9 Arızası
İç ünite fan motoru devresinde sıfırlama dönüş sorunu. Fan motoru soketleri kontrol edilmelidir. Arıza durumu söz konusu olabilir. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Dış ünitede kırmızı led 13 kez yanıp sönüyorsa
Frekans sınırlayıcı (güç devresi). AP1 kontrol kartında, iç ya da dış ünite sensörlerinde, fan motorunda ya da serpantinlerde sorun olabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Dış ünitede sarı led 1 kez yanıp sönüyorsa
Kompresör devresi açık. Kompresör bağlantılarında sorun olabilir. Uzman yardımı alınmalıdır.

Dış ünitede kırmızı led 8 kez yanıp sönüyorsa
Sıcaklık sensörlerinde açık devre durumu. Sensör bağlantılarında temassızlık ya da kopma olabilir. Sensörde sorun varsa değişimi yapılmalıdır, sensörde sorun toksa iç ya da dış ünite elektronik kart değişimi yapılmalıdır.

Gree E6 , Salon Tipi klima e1 arızası , Gree klima soğutmuyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Gaziantep klima kombi servisi